Трите најчести грешки поради кои се расипува зимницата

Дознајте кои три грешки ги прават повеќето, а поради кои зимницата секогаш се расипува.

Сезоната на зимница одамна е почната и многумина веќе ги подготвуваат омилените специјалитети по проверен рецепт. Но, дури и кога ја правиме зимницата по сигурни методи, се случува на крајот содржината во теглата да се расипе.

Што правиме погрешно?

Ова се најчестите грешки:

1. Неправилно стерилизирани тегли

Ако теглите се лошо стерилизирани во нив може да останат бактерии и разни штетни микроорганизми кои ќе доведат до ферментација на овошјето и зеленчукот. За да го избегнете ризикот од ова, важно е да се изведе темелна дезинфекција.

Добро измиените тегли и капачиња се редат во плех и се ставаат во рерна загреана на 180 степени. Важно е теглите и капачињата меѓусебно да не се допираат. Оставете да се исушат 15 до 20 минути, па извадете го плехот да се оладат. Водете сметка зимницата да биде добро затворена, односно добро зацврстете ги капачињата за да е влезе воздух.

2. Употреба на презреано овошје и зеленчук

Презреаното овошје и зеленчук многу побрзо ќе се расипат и распаднат, дури и кога користите конзерванси. Бирајте цврсти плодови, кои не се оштетени и немаат точки кои укажуваат наскоро расипување.

3. Лоши места за чување

За да преживее зимата, зимницата мора да се чува на место каде нема провев, влага, топлина, директна изложеност на сонце. Сите овие фактори влијаат на забрзана ферментација на овошјето и зеленчукот и нивно брзо расипување.

Тагови
реклама

Избрани 31 градоначалник во првиот круг, ВМРО-ДПМНЕ со најмногу победници

Read more

Малолетната ќерка на Хајди Клум позираше со разголени гради за Rollacoaster

Read more

Апасиев: Имаме советници во над 30 општини

Read more

Серијата „You“ ја престигна „Squid Game“ и моментално е најгледана на Netflix

Read more

Живот

Кој е најемотивниот хороскопски знак?

Read more

Пораки од потсвеста: 10 симболи од соништата кои не треба да се игнорираат

Read more

Гријер - неофицијалниот главен град на чоколадото и сирењето

Read more

Хороскопски знаци кои ќе ви дадат најдобар љубовен совет

Read more
 

Магазин

Зошто секогаш привлекувате погрешни мажи?

Читај повеќе
  • filter

Креативни идеи за уредување на кујна со шанк

Читај повеќе

Колку протеини ни се потребни во текот на денот?

Читај повеќе

Два чудни симптоми кои откриваат дека сте прележале COVID-19

Читај повеќе

Неколку особини на совршениот маж

Читај повеќе

Малолетната ќерка на Хајди Клум позираше со разголени гради за Rollacoaster

Читај повеќе

Instagram убавица: Фрида Асен

Читај повеќе
  • play_arrow

30 минути домашни јога вежби за поголема флексибилност

Читај повеќе

5 работи кои можат да предвидат развод

Читај повеќе