Трите најдобри додатоци за здрави црева, според нутриционист

Здравјето на цревата игра клучна улога во целокупната благосостојба, влијаејќи на сè, од варењето до имунолошката функција, па дури и контролата на тежината.

Внесувањето суплементи кои се погодни за цревата во вашата рутина може да помогне да се намали надуеноста и да се поддржи губењето на тежината преку промовирање на подобро здравје на цревата.

Таквите додатоци често вклучуваат хранливи материи кои го негуваат цревниот микробиом и ја подобруваат функцијата на цревата.

Нутриционистката Паола Џули неодамна на Instagram сподели неколку додатоци во исхраната кои може да помогнат во заздравувањето на цревата.

1. Омега-3 масни киселини

Омега-3 масните киселини се корисни за здравјето на цревата, првенствено поради нивните антиинфламаторни својства. Овие масни киселини, кои се наоѓаат и во додатоците на рибино масло, помагаат да се намали воспалението во слузницата на цревата, што може да ги олесни симптомите поврзани со воспалителни болести на цревата како Кронова болест и улцеративен колитис.

Џули наведува дека овие додатоци можат да ја зголемат разновидноста на микробиомот и да имаат антиинфламаторно дејство.

2. Куркумин

Куркуминот, кој се наоѓа во куркумата, е ценет поради неговата способност да го промовира здравјето на цревата. Неговите моќни антиинфламаторни својства помагаат во ублажување на воспалението во цревата, што е чест проблем во услови како што се воспалителна болест на цревата. Покрај тоа, куркуминот поддржува здрава рамнотежа на цревните бактерии со тоа што го поттикнува растот на корисни микроби додека ги потиснува штетните.

Како и омега-3 масните киселини, куркуминот поддржува добри бактерии во цревата и е антиинфламаторен.

3. Пробиотици

Пробиотиците се нашироко познати по нивните корисни ефекти врз здравјето на цревата. Овие живи микроорганизми, кои најчесто се наоѓаат во ферментирана храна како јогурт, кефир и кисела зелка, како и во додатоците во исхраната, помагаат да се одржи здрава рамнотежа на бактериите во цревната микробиота.

Со зголемување на популацијата на корисни бактерии во цревата, пробиотиците промовираат подобро варење и апсорпција на хранливи материи. Џули истакнува дека со тоа се решава дисбиозата, се намалува воспалението и се штити цревната слузница.

реклама

Пијте го пред спиење: Напиток што го намалува шеќерот и помага при слабеење

Read more

Благодарение на еден трик засадените домати ќе имаат повкусни и поголеми плодови

Read more

Зошто на ЕУРО нема натпревар за 3. место? УЕФА даде објаснување

Read more

Приведен скопјанецот во чија куќа беа најдени четирите издрогирани деца

Read more

Здравје

Кои пијалаци го замастуваат црниот дроб?

Read more

Кој е идеалниот крвен притисок кон кој треба да се стремиме?

Read more

Малите ноќни закуски по 21 часот може да бидат лоши за вашето здравје

Read more

Кои чекори треба да ги преземете ако ве допре медуза?

Read more
 

Магазин

  • filter

Која Џорџа Мелони си денес?

Читај повеќе

Кои пијалаци го замастуваат црниот дроб?

Читај повеќе

Кој е идеалниот крвен притисок кон кој треба да се стремиме?

Читај повеќе
  • play_arrow
Четири лесни рецепти за вкусен киш

4 лесни рецепти за вкусен киш

Читај повеќе

Малите ноќни закуски по 21 часот може да бидат лоши за вашето здравје

Читај повеќе

Паста карбонара со маслинки

Читај повеќе
  • play_arrow

Иранска реклама од 70-тите

Читај повеќе

Четири намирници кои всушност ви помагаат да изгубите тежина

Читај повеќе
  • play_arrow

Неколку совети за безбедност ако одите во Барселона

Читај повеќе