Трка на струја: Tesla побрза од Porsche на Нирбургринг

S Plaid постави нов рекорд на патеката Нирбургринг кога станува збор за електрични автомобили и ја освои титулата најбрз, пред електричниот Porsche Taycan Turbo.

Илон Маск објави дека Tesla Model S Plaid „летна“ низ Нирбургринг за неверојатни 7 минути и 30,909 секунди, и овој резултат беше постигнат на конфигурацијата на патеката од 20,6 километри.

Што се однесува до подолгата конфигурација на патеката, онаа на 20,8 километри, која од 2019 година се користи почесто, резултатот е исто така импресивен и изнесува 7 минути и 35,579 секунди.

Инаку, првото тестирање на Model S Plaid на познатата германска патека започна пред две години, а сега конечно го имаме официјалното време на најбрзиот круг.

За споредба, претходниот рекордер, Porsche Taycan Turbo, ја мина патеката од 20,6 километри во 2019 година за 7 минути и 42,3 секунди.

Нема да биде изненадување ако Porsche се врати со помоќен Taycan Turbo S и се обиде да ја врати титулата.

Двете најбрзи електрични возила на патеката долга 20,6 километри се Volkswagen ID.R со време од 6:05.336 и Nio EP9 со време од 6:45.90, но тоа не се автомобили од сериско производство.

Маск посочува дека за постигнување на рекордот користеле немодифициран Model S Plaid кој пристигна на патеката директно од фабрика.

Remote video URL
реклама

Беше еден од најплатените актери во Холивуд, банкротира купувајќи глупости

Read more

Британците панично купуваат гориво, бензинските пумпи останаа без залихи

Read more

Волкановски го предизвика Мекгрегор

Read more

Били Ајлиш: Изгубив 100.000 следбеници поради моите големи гради

Read more

Авто новости

Цените на половните автомобили во Германија рушат рекорди

Read more

Колкави се трошоците за поправка на електричен автомобил?

Read more

Volvo има ново лого

Read more

Дали можете да ја утврдите точната километража на половно возило?

Read more
 

Автомобили

Цените на половните автомобили во Германија рушат рекорди

Читај повеќе

Колкави се трошоците за поправка на електричен автомобил?

Читај повеќе

Volvo има ново лого

Читај повеќе

Дали можете да ја утврдите точната километража на половно возило?

Читај повеќе

Новото ремек дело на Ferrari пристигнува во ноември

Читај повеќе

Како да откриете дали автомобилот што сакате да го купите бил поплавен?

Читај повеќе

Дали адитивите за гориво навистина помагаат?

Читај повеќе
  • filter

За колку ќе се продаде Yugo Cabrio од 1990 година со поминати 595 километри?

Читај повеќе
  • play_arrow

Сцени од снимањето на новиот Џејмс Бонд: Во главната улога најбрзиот Land Rover

Читај повеќе