Тројански коњ во Лондон: Германци облечени како Англичани тепале во паб

Кога се среќаваат репрезентациите на Англија и Германија припадниците на полициските сили секогаш имаат полни раце работа. Дуелите на овие две нации речиси никогаш не минале без инциденти, како што беше случај и синоќа во пресрет на дербито на „Вембли“ во последното коло од Лигата на нации.

Пред натпреварот на „Вембли“ англиските навивачи традиционално се собираат во пабовите во близина на стадионот. Понекогаш и со нивните деца седнуваат на пијачка пред репрезентативните натпревари. Тоа добро го знаеле германските хулигани кои направиле пеколен план инспирирали од легендарната приказна за Троја.

Во еден од таквите пабови, поточно Green Pub, се појавила група германски навивачи облечени како Англичани, во дресови на домашнта репрезентација на Англија. Така облечени не привлекле внимание, одлично се вклопиле во пабот како Тројанскиот коњ кој Ахајците им го подариле на Тројанците. Одеднаш извадиле ладно оружје и направиле хаос. Мавале по кого стигнат, а го демолирале и пабот. Исходот е 5 луѓе кои се здобиле со тешки повреди и се наоѓаат во болница, додека уште 20 навивачи се здобиле со полесни повреди.

До тепачката дошло два часа пред почетокот на натпреварот, отприлика во моментот кога навивачите се подготвувале да тргнат накај стадионот. Англиските медиуми дури и пишуваат дека германските хулигани напаѓале и постари жени и деца и дека не бирале по кого ќе удрат.

За време на нападот Германците на Англичаните им одземале знамиња и навивачки транспаренти, а кога се појавцила полицијата почнале да бегаат.

Инаку, интересно беше и на зелениот терен меѓу лутите ривали Англија и Германија бидејќи одиграа возбудлив натпревар со пресврти и многу голови, а на крајот победник немаше бидејќи дуелот заврши 3:3.

реклама

Падна нов договор за цената на руската нафта

Read more

Експерименталната вакцина против ХИВ е успешна кај 97% од испитаниците

Read more

Нефудбалските моменти меѓу Србија и Швајцарија: Провокации на сите страни

Read more

Бојата на столицата може да открие дали имате висок холестерол

Read more

Фудбал

Шок за Бразил: Крај на Мундијалот за двајца репрезентативци

Read more

Моментот кога ни судијата не сака, ама мора да додели црвен картон

Read more

Нефудбалските моменти меѓу Србија и Швајцарија: Провокации на сите страни

Read more

Познати двојките од осминафиналето на Мундијалот во Катар

Read more
 

Спорт

Шок за Бразил: Крај на Мундијалот за двајца репрезентативци

Читај повеќе

Моментот кога ни судијата не сака, ама мора да додели црвен картон

Читај повеќе
  • play_arrow

Нефудбалските моменти меѓу Србија и Швајцарија: Провокации на сите страни

Читај повеќе
  • play_arrow

Леброн го престигна Меџик Џонсон во победата на Лејкерс

Читај повеќе

Познати двојките од осминафиналето на Мундијалот во Катар

Читај повеќе

УЕФА почна истрага против Јувентус

Читај повеќе

Германците во шок: Ова е срамота и целосна катастрофа

Читај повеќе

Најтажната фотографија од СП во Катар

Читај повеќе

Како изгледаше најлудата група во историјата на Светските првенства?

Читај повеќе