Тројца добитници на Нобеловата награда за економија

Стокхолм, 14 октомври 2019 (МИА) – Абиџит Банерџи, Естер Дифло и Мајкл Кремер се овогодишни добитници на Нобеловата награда за економија за нивниот „експериментален пристап кон намалување на глобалната сиромаштија“.

Дифло е втора жена добитник на Нобелова награда за економија по Елинор Остром во 2009 година. Таа е исто така и најмладиот добитник на Нобелова награда за економија.

Наградата, која официјално се вика „Награда на Шведската банка за економски науки во сеќавање на Алфред Нобел“, не ја воспоставил самиот Нобел, но сепак се смета за една од основните награди.

Признанието го воспостави шведската Централна банка во 1968 година, а првиот добитник беше избран една година подоцна.

Наградата изнесува 9 милиони круни (918.000 американски долари), златен медал и диплома.

Минатата недела беа доделени Нобеловите награди за медицина, физика, хемија, две награди за литература и наградата за мир.

Сите добитници ќе ги примат наградите на 10 декември во Стокхолм, на годишнината од смртта на Нобел во 1896 година, освен добитникот на наградата за мир. Нобеловата награда за мир традиционално се доделува во Осло.

реклама

Свет

Ослободен американски педофил кој беше осуден на 1.000 години затвор

Read more

Колумбија: Отпуштени десетици воени лица обвинети за силување малолетнички

Read more

Дневен преглед на состојбата со COVID-19 во светот

Read more

ЕК го одобри лекот ремдесивир за COVID-19

Read more

Вести

  • play_arrow

COVID-19: Што ќе се случи со светската економија?

Читај повеќе

Спасовски: Најниските пензии ќе се зголемат за најмалку 21 процент

Читај повеќе
  • play_arrow

Ослободен американски педофил кој беше осуден на 1.000 години затвор

Читај повеќе

Сопружници од Кавадарци нападнале сосетка со дрвен предмет

Читај повеќе

Полицијата санкционирала 478 лица за неносење заштитни маски

Читај повеќе

Колумбија: Отпуштени десетици воени лица обвинети за силување малолетнички

Читај повеќе

Вкупно 6.787 заразени во земјава, почитувајте ги мерките за заштита

Читај повеќе

Предизборната кампања на средина, се вжештува реториката

Читај повеќе

Сончево со мала облачност, попладне дожд, грмежи и ветер

Читај повеќе