Тројца каратисти од Макпетрол, Петар и Симона Заборски и Стефан Стојановиќ, меѓу најуспешните спортисти на Скопје за 2021

Сојузот на спортови на Скопје и Градот Скопје денеска ги прогласија најуспешните спортисти за 2021 година. Нормално, меѓу нив е и освојувачот на сребрениот медал во теквондо на Олимписките игри во Токио, Дејан Георгиевски.

Покрај Георгиевски признанија кај сениорите во машка и женска конкуренција добија и каратистите на Макпетрол, Петар и Симона Заборски.

Во младинска категорија помеѓу десетте добитници каратистот, Стефан Стојановиќ од Макпетрол беше прворангиран, тој е најдобар млад спортист на град Скопје.

Каратистот Петар Заборски на Светското првенство во Дубаи, ОАЕ, со тимот во борби го освои седмото место, што е извонреден успех ако се земе предвид дека учествуваа 115 држави.

На Македонија ѝ требаше победа против Узбекистан за да се бори за бронзениот медал на СП, што ќе беше најголем успех во историјата на македонското карате во борби екипно. Нашата репрезентација успеа да ја совлада силната репрезентација на Германија, потоа беше поразена од Србија, а во репасажот извојува победа над Швајцарија и доживеа пораз од Азербејџан, во голема мера потпомогнат од судиите.

Резултати – Светско првенство:
Македонија – Германија 3-0
Македонија – Србија 1-3
Репасаж
Македонија-Швајцарија 3-0
Македонија-Азербејџан 0-3

Петар Заборски имаше забележителен настап и тој успеа во поединечниот дел да извојува три победи за пласман во четвртфиналето загуби минимално 3-4 од Белгиецот Квентин Маходен. Така ќе беше многу близу до борбата за медал.

Петар прво славеше против Алекс Мезес од Боливија 1-0, потоа 3-2 над Карлос Баргадос од Шпанија и 1-0 со Енес Гарибовиќ од Хрватска.

На СП настапија 1054 натпреварувачи од 117 држави.

Резултати Светско првенство:

Мажи
-75 кг
Петар Заборски – Алекс Мезес (Боливија) 1-0
Петар Заборски – Карлос Баргадос (Шпанија) 3-2
Петар Заборски – Енес Гарибовиќ (Хрватска) 1-0
Петар Заборски – Квентин Маходен (Белгија) 3-4

Петар Заборски како најдобро рангиран македонски каратист настапи и на квалификациите за Олимписките игри во Токио кои се одржаа во Париз. За жал, не успеа да освои норма за ОИ.

Сепак, овие резултати му овозможија пласман во топ 50 каратистите на Ранг листата на ВКФ, со што му се овозможува настап на Премиер лигите, каде што настапуваат најсилните и може да се каже дека конкуренцијата е посилна и од СП. Петар со клупските другари Петар Спасеновски, Симона Заборска и Ангела Мојсовска ќе ги брани боите на Македонија на првиот турнир на Карате 1 Премиeр лигата од 18 до 20 февруари во Фуџаријах-Обединетите Арапски Емирати. Ова е големо признание и за Макпетрол и за македонското карате.

Симона Заборска беше најуспешниот македонски каратист на Европското карате првенство за сениори во Пореч, Хрватска, каде што го освои седмото место.

Заборска беше несреќно поразена на две секунди пред крајот на борбата со Црнoгорката Јелена Максимовиќ, со што ја загуби шансата да се бори за бронзен медал против Сара Кардин од Италија.

Претходно Симона забележа две победи, а загуби во четвртфиналето од Русинката Чернишева.

Симона извојува голема победа против Туба Јакан, светска првенка и прва на Светска ранг листа. Заборска во второ коло славеше против Туба со 4-2, а во првата борба славеше над Гркинката Александра Пападопулос 2-0.

На шампионатот настапија 596 натпреварувачи од 47 држави.

Европско првенство сениори – Резултати:

-55 кг
Симона Заборска – Александра Папа (Грција) 1-0
Симона Заборска – Туба Јакан (Турција) 4-2
Симона Заборска – Ана Чернишева (Русија) 0-8
Репасаж
Симона Заборска – Јелена Максимовиќ (Црна Гора) 0-1

Симона, исто како и нејзиниот брат, настапи и на Квалификациите за ОИ и на последниот турнир одржан во Париз за СП во Дубаи.

Младиот Стефан Стојановиќ стана каратист за 2021 година.

Тој во финалето на Европското карате првенство за кадети, јуниори и У-21 во јуниорска конкуренција во категоријата над 76 килограми славеше против Италијанецот Матео Авназини со 5-4.

Стојановиќ водеше тешка борба и буквално во последната секунда ја обезбеди титулата при резултат 4-4, а кој го изедначи Италијанецот на две секунди пред крајот. Нашиот каратист брзо реагираше и зададе шампионски удар.

Резултатот тргна со 1-1, 1-2, 2-2, 3-2, 3-3, 4-3, 4-4 и 5-4.

На патот до финалето славеше против Амир Зуауи (Франција) 4-2,  Мартин Елијас (Чешка) 3-2, Артјом Јермолаев (Латвија) и Хуберт Јароцки (Полска) 2-1.

ЕП 2021 Тампере:

+76 кг
Стефан Стојановиќ – Амир Зуауи (Франција) 4-2
Стефан Стојановиќ – Мартин Елијас (Чешка) 3-2
Стефан Стојановиќ – Артјом Јермолаев (Латвија)
Стефан Стојановиќ – Хуберт Јароцки (Полска) 2-1
Финале
Стефан Стојановиќ – Матео Аванзини (Италија) 5-4

Стојановиќ (+84 кг, У-21) на Балканското првенство во Риека, Хрватска, го освои сребрениот медал откако во финалето загуби од Ријад Џухо од Босна и Херцеговина 1-3. Претходно Стојановиќ славеше против Фуркан Генц (Турција) 4-2, Антон Баждариќ (Хрватска) 4-3 и Сергиос Каравунис (Грција) 3-1.

Да потсетиме дека на минатогодишниот избор за „Спортист на годината 2020“ Роберто Ацковски од Макпетрол, кој освои бронзен медал на ЕП за јуниори, беше избран за најдобар млад спортист на Македонија. Каратистот Петар Спасеновски стана шампион на ЕП во У-21 во 2019. Глигор Петков се закити со сребрен медал ЕП за јуниори во 2019 година.

Успесите на каратистите на Макпетрол во услови на пандемијата на COVID-19 добиваат уште повеќе на тежина, а тоа значи дека тренерите неуморно работат на техничко-тактичката подготовка, но и на одржување психо-физичката стабилност. Секако, зад овие успеси стои и компанијата Макпетрол која ги финансира сите подготовки и настапи, како на домашната така и на меѓународната сцена.

Како одраз на постигантите резултати каратистите на Макпетрол заслужено ги добија стипендиите на Агенцијата за млади и спорт, па така Симона Заборска е носител на стипендијата од светски категорија, а Ангела Мојсовска, Петар Заборски и Петар Спасеновски се прогласени за спортисти со титула од меѓународна категорија на Македонија.

реклама

Неделен хороскоп од 25 септември до 1 октомври

Read more

Пијалаци што не треба да ги пиете ако имате висок крвен притисок

Read more

Што се добива кога ќе завариш две Југо коли во една?

Read more

Се гради највисоката кула во светот, ќе биде висока 1.000 метри

Read more

Останато

4 јули 1776, усвоена е Декларацијата за независност на САД

Read more

Прошетка низ древниот убавец Џераш

Read more

Поглед во луксузниот авион HondaJet Elite II

Read more

29 мај 1953, првпат бил освоен највисокиот планински врв Монт Еверест

Read more
 

Фото

  • filter
25 септември 1852, првиот лет со дирижабл на парен погон

24 септември 1852, првиот лет со дирижабл на парен погон

Читај повеќе
  • filter

23 септември 1846, откриена била планетата Нептун

Читај повеќе
  • filter

22 септември 1980, Ирак извршил инвазија врз Иран

Читај повеќе
  • filter

Секси среда

Читај повеќе
  • filter

20 септември 1519, Магелан тргнал на пат околу светот

Читај повеќе
  • filter

Новиот Volkswagen Tiguan од секој агол

Читај повеќе
  • filter
19 септември 1955, Аргентинската војска го собори претседателот Хуан Перон

19 септември 1955, Аргентинската војска го соборила претседателот Хуан Перон

Читај повеќе
  • filter

18 септември 1851, излегол првиот број на The New York Times

Читај повеќе
  • filter

17 септември 1939, Советскиот Сојуз извршил инвазија на Полска

Читај повеќе