Тројца навивачи одат во затвор поради расистичко однесување кон Винисиус

Макфакс/Кајгана
/ 10.06.2024 / 15:35

Шпанија прв пат во историјата изрече затворски казни за расистичко однесување на фудбалските терени. Станува збор за тројца навивачи на Валенсија кои во мај 2023 година имаа расистички испад кон Винисиус Жуниор, бразилскиот напаѓач на Реал.

Тие се осудени на 8  месеци затвор, а освен тоа добија забрана за влез на фудбалските стадиони во Шпанија на 2 години и ќе мора да ги сносат сите судски трошоци.

Винисиус идентификувал еден од сторителите, додека другите двајца биле фатени откако биле прегледани снимките од безбедносните камери на стадионот.

Му викале дека е мајмун и го имитирале споменатото животно. Првичната казна требаше да биде поголема, но беше намалена за една третина откако тие испратија формално писмо со извинување до Реал и Винисиус.

„Оваа пресуда е одлична вест за борбата против расизмот во Шпанија и испраќа јасна порака до луѓето кои одат на фудбалски натпревар со намера да навредат некого дека ќе бидат идентификувани од Ла Лига, пријавени и ќе бидат казнени за таквото однесување“, рече претседателот на Ла Лига, Хавиер Тебас.

Ла Лига пријави 16 инциденти на расистичка злоупотреба против Винисиус до шпанските обвинители во текот на изминатите две сезони.

реклама

Фудбал

Милан го потврди ангажманот на Фонсека

Read more

Неверојатен потег: Грузиец одби да игра на ЕУРО за да оди како навивач

Read more

Нема одобрение од родителите - нема да игра на Копа Америка

Read more

Македонија ќе има претставници на ЕУРО 2024: Делегат и кондициски тренер на судии

Read more
 

Спорт

Надал поради Олимпијадата го пропушта Вимблдон

Читај повеќе

Милан го потврди ангажманот на Фонсека

Читај повеќе

Неверојатен потег: Грузиец одби да игра на ЕУРО за да оди како навивач

Читај повеќе

Пелистер е меѓу 12-те клубови кои побарале вајлд карта за Лигата на шампиони

Читај повеќе
  • play_arrow

Како Вест стана логото на НБА?

Читај повеќе
  • play_arrow

Бостон и третпат го победи Далас и дојде на чекор до рекордната титула

Читај повеќе
  • play_arrow

Титмус постави нов светски рекорд на 200 метри слободно

Читај повеќе

Нема одобрение од родителите - нема да игра на Копа Америка

Читај повеќе

Македонија ќе има претставници на ЕУРО 2024: Делегат и кондициски тренер на судии

Читај повеќе