Хроника

Тројца повредени во сообраќајки предизвикани од „возачи“ без дозвола

22. јули 2019 - 12:48 | МИА

Тетово, 22 јули 2019 (МИА) – Две момчиња на возраст од 16 и 17 години завршиле во болница во Тетово, откако со автомобил „Фолксваген Голф“ ноќеска удриле во ѕид од куќа во тетовско Теарце.

Како што соопшти СВР Тетово, возилото со тетовски регистарски таблички што го управувал 16-годишник кој немал положено за возачка дозвола, излетало од коловоз и удрило во ѕид од куќа.

Двајца сопатници од „Голфот“ со друго возило биле пренесени во тетовската клиничка болница за укажување на помош. Извршен е увид, информира СВР Тетово.

Тетовската полиција бележи и случај на 27-годишник кој без возачка дозвола управувал возило „Бе-Ем-Ве“ и удрил и повредил велосипедист на улица „Благоја Тоска“ во Тетово синоќа околу 19 часот и 20 минути.

СВР Тетово информира дека 27-годишниот А.И. од тетовско Селце, удрил во 70-годишниот тетовец Н.Е., по што го напуштил местото на настанот, но потоа самиот се пријавил во тетовската Полициска станица за безбедност на патниот сообраќај.

Велосипедистот Н.Е. поради здобиените повреди е задржан на болничко лекување во тетовската клиничка болница.

Коментирај