Тројца вработени во Плодност позитивни на коронавирус

Доктор Таше Трпчевски преку порака на Facebook страницата на болницата Плодност соопшти дека тројца вработени се позитивни на коронавирусот.

Заразени се двајца доктори, анестезиолог и гинеколог, како и медицинска сестра. Анестезиологот и медицинската сестра пред три дена само еден ден имале температура и блага кашлица.

Гинекологот е од Прилеп и е асимптоматски носител. Трпчевски апелира до министерот Венко Филипче да се вршат што повеќе тестирања. Тој вели дека на тој начин ќе се намали бројот на асимптоматски носители на вирусот кои сега слободно шетаат низ градот и се потенцијални вирусоносители. Тие се најопасните за околината, потенцира докторот.

„Многу полесно ќе го откриете заразениот. Има многу повеќе заразени во земјата отколку што се детектирани. Ни фали тестирање. Не знам зошто немаме масовно тестирање“, прашува докторот.

Претходно, на 28 март д-р Христијан Трпчевски од болницата Плодност објави на Facebook дека е позитивен на вирусот и повика луѓето при најмал сомнеж да се тестираат.

реклама

Филипче: Се координираме со соседите за отворање на границите, најверојатно нема да се бараат тестови

Read more

Познато од кои делови на Скопје се денешните новозаразени

Read more

Секси среда

Read more

Во последен момент - Space X и НАСА го одложија историското лансирање на Falcon 9

Read more

Македонија

Продолжува да важи платеното породилно отсуство

Read more

Игротеките бараат помош од Владата и датум за нивно повторно отворање

Read more

Утре без струја дел од корисниците во Аеродром, Кисела Вода, Чаир и Центар

Read more

МТСП: Парична помош за сите невработени кои имале прекин на работен однос во периодот од 11 март до 30 април

Read more

Вести

Продолжува да важи платеното породилно отсуство

Читај повеќе

Како ќе се отвораат границите низ Европа и кога?

Читај повеќе

Игротеките бараат помош од Владата и датум за нивно повторно отворање

Читај повеќе

Утре без струја дел од корисниците во Аеродром, Кисела Вода, Чаир и Центар

Читај повеќе

МТСП: Парична помош за сите невработени кои имале прекин на работен однос во периодот од 11 март до 30 април

Читај повеќе
  • play_arrow

Филипче: Само заедно можеме да ја надминеме оваа состојба

Читај повеќе

Меркел: Европа да преземе поголема одговорност во светот

Читај повеќе

Трамп подготвува декрет за социјалните мрежи

Читај повеќе

Кафулињата и рестораните почнуваат со работа, дозволено максимум четири лица на една маса

Читај повеќе