РАБОТИ КОИ ОДАТ ЗАЕДНО ВО ТРОЈКА

Тројното дејство на Септолете Тотал во потрага по работи кои создаваат совршена тројна целина

Што е повкусно од чоколаден сладолед? Сладолед од ванила, јагода и чоколадо!

Сигурно веќе ја добивате правата асоцијација, а тоа е дека се работи за познатиот Наполитански сладолед сочинет од три посебни слоја формирајќи го ова виножито од вкусови. Топлите денови се на прагот и првата асоцијација која ни дојде кога се запрашавме кои работи прават совршена целина во тројка беше овој сладолед. Слично како Септолете Тотал и неговото неприкосновено тројно дејство, така и овој сладолед има своја магија во мешавината на најдобрите три вкуса: јагода ванила и чоколадо.

Отидовме малку подалеку и се запрашавме како воопшто е настанат овој познат рецепт?

Можеби историјата на сладоледите ги има заборавено легендите за нивното создавање, но една од нив со сигурност ја знаеме и потекнува од југот на Италија, од градот Неапол.

Приказната започнува во периодот на ренесансната Европа кога трговските размени со далечната Азија се случувале низ Италија како главна трговска рута меѓу овие две земји. Па така, италијанските готвачи биле првите кои го забележале потенцијалот на сладоледот. Низ вековите и со промената на модата и технологијата, италијаните биле вистински иноватори во креирање на нови начини за производство, како и нови технолошки пронајдоци во областа на ладење и правење на вкусни и волшебни рецепти за сладолед.

Откако сладоледот ги освоил Италија и Европа помеѓу 15-тиот и 18-тиот век, модните промени од 19-тиот век им донеле на италијанските производители на сладолед нови предизвици и тешка задача – реоткривање на убавината на сладоледот и создавање на потполно нов рецепт. Нивното решение било едноставно – тие создале сладолед кој ќе комбинира повеќе вкусови во еден единствен сладолед, лесен за производство и транспорт. Нивниот пронајдок бил токму наполитанскиот сладолед, кој се здобил со големо внимание и популарност откако бил пуштен во јавноста во почетокот на 19-тиот век.

Сега откако ја знаете и историјата на ова рајско задоволство поканете ги вашите пријатели на слатко разладување на вашите грло и раскажете им ја оваа кратка приказна за создавањето на наполитанскиот сладолед.

*Промотивен текст

реклама

СЗО предупредува: Не се опуштајте, втор пик во првиот бран може да се случи во секое време

Read more

Турски боксер си ја уби девојката на Бајрам бидејќи сакала да го напушти

Read more

Две брачни двојки физички се пресметале за време на полициски час

Read more

Топ 10 најпиратирани филмови на неделата

Read more

Живот

Турски боксер си ја уби девојката на Бајрам бидејќи сакала да го напушти

Read more

Ден на младоста: Празник, штафета и слет

Read more

Рамазан Бајрам се слави под маски и во најтесното семејство

Read more

Филипче: Срцето на една сакана мајка и сопруга сега чука тука во градите на Иван и тој го почнува неговиот втор живот

Read more

Магазин

  • play_arrow

Корона-робот дезинфицира по индиските улици

Читај повеќе

Експертите се против заштитни маски за деца под две години

Читај повеќе

СЗО ги прекина тестирањата на хидрохлорокин како можна терапија за COVID-19

Читај повеќе
  • play_arrow

Седум знаци во почетокот на врската кои не треба да ги игнорирате

Читај повеќе

Побрзо се слабее ако секогаш вежбате во исто време

Читај повеќе
  • play_arrow

Малку поразлични рецепти со тестенини

Читај повеќе

Турски боксер си ја уби девојката на Бајрам бидејќи сакала да го напушти

Читај повеќе
  • play_arrow

Гаф на романски министер стана хит на социјалните мрежи

Читај повеќе

Рецепт на денот: Пролетни крокети од компири

Читај повеќе