Трошоците на Ford се зголемија за милијарда долари

Американскиот производител на автомобили Ford најави дека поради инфлацијата во третиот квартал ќе има милијарда долари повисоки трошоци од планираното, а дополнителен проблем ќе биде недостигот на делови.

Поради недоволно снабдување со делови, повеќе возила ќе останат недовршени на крајот на третиот квартал од планираното, објави во понеделникот американскиот автомобилски гигант.

Во четвртиот квартал, компанијата ќе комплетира и продаде на дилерите меѓу 40.000 и 45.000 возила, главно камиони и теренци, проценуваат тие. И покрај проблемите со производството, компанијата ја потврди сегашната проценка на овогодинешната прилагодена добивка пред камати и даноци (EBIT) во износ од 12 милијарди плус/минус 500 милиони долари.

Загуба од 3,1 милијарди во првиот квартал

Прилагодениот EBIT за третиот квартал треба да биде во опсег од 1,4 до 1,7 милијарди долари, додаваат тие, истакнувајќи дека целосниот оперативен извештај за периодот јули-септември ќе биде објавен на 26 октомври.

Ford го затвори првиот квартал со нето загуба од 3,1 милијарди долари поради намалената вредност на инвестицијата во производителот на електрични автомобили Rivian.

Тагови
реклама

5 апликации кои треба да ги избришете пред да ви ја „исчистат“ банкарската сметка

Read more

Питагоровата теорема пронајдена на глинена плоча 1.000 години постара од Питагора

Read more

Скандинавскиот начин на спиење спасува бракови и врски: Нема повеќе кавги в кревет

Read more

Android 14 доаѓа утре, што да очекуваме?

Read more

Авто новости

Доаѓа дождливо време - какви проблеми им носи есента на возачите?

Read more

Колку е можен хакерски напад на модерните автомобили?

Read more

Живот на тркала: Модуларниот XBUS наскоро ќе се најде во продажба

Read more

Dacia продаде 8 милиони автомобили во изминатите 19 години

Read more
 

Автомобили

Доаѓа дождливо време - какви проблеми им носи есента на возачите?

Читај повеќе

Колку е можен хакерски напад на модерните автомобили?

Читај повеќе
  • play_arrow
  • filter

Живот на тркала: Модуларниот XBUS наскоро ќе се најде во продажба

Читај повеќе

Dacia продаде 8 милиони автомобили во изминатите 19 години

Читај повеќе
  • play_arrow

Дали знаете да се снајдете во „патент“ ситуација во сообраќај?

Читај повеќе
  • filter

Презентирана редизајнираната Mazda 2 Hybrid

Читај повеќе

На 16,3% од половните автомобили им е враќана километражата

Читај повеќе

Пристигна новиот Mercedes-AMG GLC Coupe

Читај повеќе

BMW подготви и две хибридни plug-in опции за новата Серија 5

Читај повеќе