Трошоците на Ford се зголемија за милијарда долари

Американскиот производител на автомобили Ford најави дека поради инфлацијата во третиот квартал ќе има милијарда долари повисоки трошоци од планираното, а дополнителен проблем ќе биде недостигот на делови.

Поради недоволно снабдување со делови, повеќе возила ќе останат недовршени на крајот на третиот квартал од планираното, објави во понеделникот американскиот автомобилски гигант.

Во четвртиот квартал, компанијата ќе комплетира и продаде на дилерите меѓу 40.000 и 45.000 возила, главно камиони и теренци, проценуваат тие. И покрај проблемите со производството, компанијата ја потврди сегашната проценка на овогодинешната прилагодена добивка пред камати и даноци (EBIT) во износ од 12 милијарди плус/минус 500 милиони долари.

Загуба од 3,1 милијарди во првиот квартал

Прилагодениот EBIT за третиот квартал треба да биде во опсег од 1,4 до 1,7 милијарди долари, додаваат тие, истакнувајќи дека целосниот оперативен извештај за периодот јули-септември ќе биде објавен на 26 октомври.

Ford го затвори првиот квартал со нето загуба од 3,1 милијарди долари поради намалената вредност на инвестицијата во производителот на електрични автомобили Rivian.

Тагови
реклама

Авион ја промаши пистата кај Монпелје и заврши во езеро

Read more

Потенцијално сценарио: Како би изгледал нуклеарниот напад на Путин во Украина?

Read more

Надал плачеше за Федерер, на крајот и Ѓоковиќ се расплака

Read more

Прво сценарио: Русите фрлаат нуклеарка, Американците одговараат и толку  - кое е второто?

Read more

Авто новости

Tesla повлекува 1 милион автомобили поради дефект на прозорците

Read more

Dodge Challenger Black Ghost е потсетник на 70-тите

Read more

Крај за моторот V8: Mercedes го претстави хибридот C63 S E Performance

Read more

Volvo најави електричен SUV

Read more
 

Автомобили

Tesla повлекува 1 милион автомобили поради дефект на прозорците

Читај повеќе
  • filter

Dodge Challenger Black Ghost е потсетник на 70-тите

Читај повеќе
  • play_arrow
  • filter

Крај за моторот V8: Mercedes го претстави хибридот C63 S E Performance

Читај повеќе
  • play_arrow

Volvo најави електричен SUV

Читај повеќе

Амбициозен план на BMW: Нова батерија, 30% поголема автономија

Читај повеќе
  • play_arrow

Кралицата Елизабета Втора ја дизајнирала сопствената погребна кола

Читај повеќе

По Tesla, и Nikola пристигна во Европа

Читај повеќе
  • play_arrow
  • filter

McLaren 720S е аеродинамично ремек-дело благодарение на Prior Design

Читај повеќе
  • play_arrow

Не е Photoshop, ова е најширокиот автомобил во светот

Читај повеќе