Трпчески: Најголемата награда е кога ќе ја видите среќата на публиката

Македонскиот пијанист Симон Трпчески вели дека за него нема поголема награда од тоа кога ја гледа публиката среќна и задоволна од неговите настапи.

Во новогодишното мега-интервју за дневскиот весник Нова Македонија, македонскиот и светскиот маестро Симон Трпчески проговори за задоволството од неговите настапи, кога станува збор за публиката и наградите.

„Важни ми се признанијата што доаѓаат од народот, како Бубамара, како Маж на годината… Меѓутоа најголемата награда е кога ќе ја видите среќата на публиката. Како во Скопје, во Збажди, Штип, Битола, тоа конкретно за мене е најголема награда. Се разбира, голема награда ми е среќата на публиката и воопшто низ светот, кога гледам со каков ентузијазам ме примаат. Ми беше мило да видам на кој начин беше примена и ќерка ми Лара од публиката на Детската евровизија, како е прифатена песната. Убаво е да се види како народот е среќен од тоа што се споделува со него. Кога веќе даруваш љубов со она што го правиш, нема поубаво од тоа да ти се врати со љубов“.

Целосното интервју со Трпчески можете да го прочитате тука.

реклама

Неделен хороскоп од 25 септември до 1 октомври

Read more

Пијалаци што не треба да ги пиете ако имате висок крвен притисок

Read more

Што се добива кога ќе завариш две Југо коли во една?

Read more

Се гради највисоката кула во светот, ќе биде висока 1.000 метри

Read more

МК сцена

Во сабота по 13-ти пат фестивалот Здраво млади во МКЦ

Read more

Дарио & Миг 21 во живо пред скопјани!

Read more

Маестро Трпчески одржа коннцерт во село Секирник

Read more

„Жал за Ефтина“ – песна на која соработуваа охридски и скопски рапери

Read more
 

Сцена

Фановите на Rotten Tomatoes ги избраа најдобрите филмови во последните 25 години

Читај повеќе

Која е жената што Шакира ја спомнува во новата песна?

Читај повеќе
  • play_arrow

Времеплов: Пред 29 години се емитуваше првата епизода од култните Friends

Читај повеќе
  • play_arrow

Нова песна на Шакира и нова прозивка - овој пат на сметка на свекорот: Сѐ уште не стапнал в гроб

Читај повеќе

Како изгледаше Бетмен низ годините?

Читај повеќе
  • play_arrow

Излезе трејлерот за претстојниот документарец за Бекам

Читај повеќе
  • play_arrow

Искрен трејлер за Barbie

Читај повеќе
  • play_arrow

Гледачите на Netflix се навлечени на новата крими серија

Читај повеќе
  • play_arrow

Николас Кејџ е речиси непрепознатлив во трејлерот за новиот вестерн

Читај повеќе