Трпчески: Најголемата награда е кога ќе ја видите среќата на публиката

Македонскиот пијанист Симон Трпчески вели дека за него нема поголема награда од тоа кога ја гледа публиката среќна и задоволна од неговите настапи.

Во новогодишното мега-интервју за дневскиот весник Нова Македонија, македонскиот и светскиот маестро Симон Трпчески проговори за задоволството од неговите настапи, кога станува збор за публиката и наградите.

„Важни ми се признанијата што доаѓаат од народот, како Бубамара, како Маж на годината… Меѓутоа најголемата награда е кога ќе ја видите среќата на публиката. Како во Скопје, во Збажди, Штип, Битола, тоа конкретно за мене е најголема награда. Се разбира, голема награда ми е среќата на публиката и воопшто низ светот, кога гледам со каков ентузијазам ме примаат. Ми беше мило да видам на кој начин беше примена и ќерка ми Лара од публиката на Детската евровизија, како е прифатена песната. Убаво е да се види како народот е среќен од тоа што се споделува со него. Кога веќе даруваш љубов со она што го правиш, нема поубаво од тоа да ти се врати со љубов“.

Целосното интервју со Трпчески можете да го прочитате тука.

реклама

7 знаци дека имате IBS - синдром на нервозно дебело црево

Read more

Голем месечен хороскоп за јуни: Три знака ќе добијат судбоносни шанси и понуди

Read more

Зошто шишињата за вино не се 1 литар туку 0,75 литри?

Read more

Месечен финансиски хороскоп за јуни: Нова работа за Бикот, Скорпијата ги решава долговите

Read more

МК сцена

Режисерка од Нов Зеланд сними филм инспирирана од Пред дождот на Милчо Манчевски

Read more

28 април 1980 – родена е македонската поп-ѕвезда Каролина Гочева

Read more

Почина менаџерот Велибор Џаровски-Џаро

Read more

Погребот на Мирко Попов ќе биде денеска на Градските гробишта „Бутел“ во Скопје

Read more
 

Сцена

Химен доаѓа на големото платно

Читај повеќе
  • play_arrow

Прв трејлер за новиот филм со Бред Пит и Џорџ Клуни

Читај повеќе

Netflix го укинува симнувањето филмови и серии?

Читај повеќе
  • play_arrow

Топ 10 најпиратирани филмови на неделата

Читај повеќе
  • play_arrow

Rammstein направи спектакл во Белград

Читај повеќе

Трејлерот за новиот филм со Блејк Лајвли е прегледан повеќе од 222 милиони пати

Читај повеќе
  • play_arrow

Селин Дион низ солзи зборуваше за ретката болест: Ако не можам да одам, ќе ползам

Читај повеќе
  • play_arrow

Џеј Ло затечена од новинар кој ја праша за разводот од Бен Афлек

Читај повеќе
  • play_arrow

Прв тизер со Лиам Хемсворт како Witcher, сите го коментираат истото

Читај повеќе