Трудниците со ковид имаат повеќе компликации при породувањето

Бремените жени со COVID-19 се соочуваат со поголем ризик од компликации при породување од оние кои не се заразени со коронавирус, покажа ново истражување.

Анализата на компликации при породување опфатила 244.645 раѓања, од кои 874 биле кај заразени жени.

Научниците објавија во списанието PLOS Medicine дека стапките на абортус и мртвородени деца не се разликуваат помеѓу групите.

Кои компликации ги зголемуваат ризиците?

Но, откако ги разгледале факторите на ризик за жените, истражувачите откриле дека бремените жени со COVID-19 имаат 80 проценти поголема веројатност да имаат премногу плодова вода, што ги удвојува нивните шанси за опасно висок крвен притисок, повеќе од двојно ги зголемува шансите за амнионска инфекција, речиси тројно се зголемуваат шансите за крварење за време на породувањето и речиси двојно се зголемени шансите за крварење потоа.

Тие исто така биле изложени на поголем ризик за предвремено породување.

„Трудниците и оние кои планираат да забременат... силно се охрабруваат да се вакцинираат“, рече водачот на студијата д-р Силви Епелбоин од Универзитетот во Париз.

Посебна студија сугерира дека благо или умерено болни бремени жени со COVID-19 може безбедно да се лекуваат со лекови за моноклонални антитела, како што се оние од Regeneron Pharmaceuticals.

Лекарите во клиниката Мајо во Рочестер, Минесота, лекувале 51 трудница со благ до умерен COVID-19 со еден од неколкуте третмани со моноклонални антитела.

„Не беа пријавени негативни ефекти и ниту една пациентка не побара хоспитализација поради COVID-19“, објави во неделата medRxiv.

Досега 29 жени родиле здрави бебиња. Имало еден спонтан абортус поради вроден дефект кој не бил поврзан со лекот.

Студија: Ковид кај бремени жени го удвојува ризикот од мртвородено бебе

реклама

Секс во бременост: Дали е безбеден за бебето и кои пози и се најудобни на жената?

Read more

Ситуации и места каде што е најлесно да се заразите со омикрон

Read more

Зеленчук што дебелее: Ако сте на диета, внимателно колку го јадете

Read more

IQ мапа: Кој е поглуп, а кој попаметен од Македонците во Европа?

Read more

Здравје

Зеленчук што дебелее: Ако сте на диета, внимателно колку го јадете

Read more

Пет витамини и минерали важни во текот на зимските месеци

Read more

Пијалоци од кои треба да се откажете за да избегнете висок холестерол

Read more

Ситуации и места каде што е најлесно да се заразите со омикрон

Read more
 

Магазин

Искрен и отворен: Со овој хороскопски знак секогаш знаете на што сте

Читај повеќе

Село во кое може да живеете само ако сте оперирале слепо црево

Читај повеќе

Истражување покажа: Мажите со маска на лицето делуваат попривлечно

Читај повеќе

10 цитати за животот од Харуки Мураками

Читај повеќе

Што се случува во телото ако пиете кафе пред утринскиот тренинг?

Читај повеќе

Зеленчук што дебелее: Ако сте на диета, внимателно колку го јадете

Читај повеќе

Во 113 година од животот почина најстариот маж во светот

Читај повеќе

Рецепт на денот: Зеленчук и пршута во бешамел сос

Читај повеќе

Пет витамини и минерали важни во текот на зимските месеци

Читај повеќе