Турција погодена од 130 сириски ракети

Анкара, 10 октомври 2019 (МИА) – Околу 130 ракети истрелани од Сирија го погодиле турскиот пограничен реон Нусајбин, во југоисточната провинција Мардин. Ракетите паднале врз станбени реони, јави Anadolu Agency.

Пет лица денеска биле отпуштени од болница во југоисточна Турција откако биле лесно ранети при прекуграничните напади од страна на сириските Курди и ПКК во Сирија.

Обласната управа на Нусајбин вчера соопшти дека на два дена ги затворила училиштата во областа.

Во меѓувреме и натаму е во тек турската операција „Извор на мирот“, што почна вчера на исток од реката Еуфрат, во северниот дел на Сирија, дополни агенцијата.

Турција соошти дека ПКК и нејзиниот сириски пандан претставуваат најголемата закана за иднината на Сирија, заканувајќи ѝ се на територијалната целост на земјата. Анкара, исто така, подвлече дека за нив е неприфатлива поддршката на терористите под превезот дека се борат против ИД.

Турција има 911 километри долга заедничка граница со Сирија и таа одамна ја посочи заканата од терористите источно од реката Еуфрат и „терористичкиот коридор“ што таму се формира, наведува Anadolu Agency.

Турција планира да рассели два милиона Сиријци на 30-километарската безбедносна зона во Сирија, што се протега од реката Еуфрат до ирачката граница, вклучувајќи го и Манбиџ. Присуството на терористичките групи, како ПКК, меѓутоа, го доведуваат во опасност нејзиното формирање.

реклама

Водич за гласање: Не може да гласа лице што не носи маска или одбива да ја извади за идентификација

Read more

Што се случува кога по втор пат ќе се заразиме со коронавирусот?

Read more

Spotify отсега достапен и во Република Северна Македонија

Read more

Кој е пасивен, а кој не може без секс: Хороскопските знаци во кревет

Read more

Свет

Рекорден пораст на бројот на новозаразени во Токио

Read more

Трамп: Полицијата убива повеќе белци отколку Афроамериканци

Read more

Десетици лица повредени во судир на два воза кај Прага

Read more

Од коронавирусот во светот починаа 3.000 здравствени работници

Read more

Вести

Рекорден пораст на бројот на новозаразени во Токио

Читај повеќе
  • play_arrow

Трамп: Полицијата убива повеќе белци отколку Афроамериканци

Читај повеќе

Од „корона-фри“ Црна Гора стана земја со најмногу активни случаи на коронавирус во регионот

Читај повеќе

Најголем одзив до 9 часот има во ИЕ 1, гласањето се одвива непречено

Читај повеќе
  • filter

Почна гласањето, како изгледаат избирачките места?

Читај повеќе

Избори 2020: Што смеете и не смеете да правите на гласачкото место?

Читај повеќе

Десетици лица повредени во судир на два воза кај Прага

Читај повеќе

Од денеска нови правила за влез во Грција преку Промахонас

Читај повеќе

Водич за гласање: Не може да гласа лице што не носи маска или одбива да ја извади за идентификација

Читај повеќе