Турција: Во операцијата во Сирија убиени 342 терористи

Анкара, 11 октомври 2019 (МИА) – Во турската операција „Извор на мирот“ во северна Сирија убиени се, како што рече турскиот министер за одбрана Хулуси Акар, 342 терористи.

– Нашата војска успешно ја спроведува операцијата „Извор на мирот“ во согласност со нашите планови, рече Акар за NTV, додавајќи дека, според најновите податоци биле неутрализирани 342 екстремисти.

Претходно, турското Министерство за одбрана соопшти дека во операцијата загинал и еден турски војник.

Турција во средата започна воена офанзива против курдските борци во Сирија.

Советот за безбедност на ОН вчера на итен состанок не успеа да се усогласи за заедничката изјава во која се изразуваше „длабока загриженост“ и ја повикуваше Анкара да ја „запре“ офанзивата.

реклама

Свет

Кадиров: Макрон да престане со напади врз верата

Read more

Повеќе од 200.000 тони пластика годишно протекуваат во Средоземното Море

Read more

Рекорден број починати од COVID-19 во Русија

Read more

Продолжуваат протестите во Полска поради законот за абортус

Read more

Вести

Филипче: Полициски час не е трајно решение, мора да се почитуваат мерките за заштита

Читај повеќе

Промовирана монографијата „30 години Театар за деца и младинци – Сон што трае“

Читај повеќе

Јовески: Се истражуваат и други недвижности за случајот „Плацеви на Водно”

Читај повеќе

Дневен ковид биланс: 628 новозаразени и нови 15 починати

Читај повеќе

Владата ја одржа 16-тата седница

Читај повеќе

Премиерот Заев негативен на COVID-19

Читај повеќе

Одобрена набавката на лекот ремдесивир прифатен во терапијата за COVID-19

Читај повеќе

Кадиров: Макрон да престане со напади врз верата

Читај повеќе

Повеќе од 200.000 тони пластика годишно протекуваат во Средоземното Море

Читај повеќе