Туристи на нога: Најдобри европски градови за љубителите на пешачење

Најдобро ќе го запознаете духот на градот со истражување на неговите улици.

Ништо не ја отвора душата на градот како долга прошетка - тоа е единствениот начин да го откриете градот што нема да го најдете во водичи и апликации.

БЕРЛИН

И покрај тоа што е мејнстрим и модерен, и беше меѓу омилените дестинации за викенд пред пандемијата, Берлин остана чуден, а понекогаш и отуѓувачки град. Ова особено се чувствува додека шетате низ неговиот историски центар, каде што од 1961 до 1989 година се протегаше Берлинскиот ѕид.

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

A post shared by Berlin (@berlin)

Непланирана прошетка низ Берлин ќе продолжи да ги истакнува неговите разлики и контрасти: прошетајте по булеварот Карл Маркс и авенијата Курфирстендам, една од најпознатите во овој град, а потоа можете да прошетате низ областа Ханза во најмалата берлинска област, каде познатите архитекти Алвар Алта, Валтер Гропиус, Арне Јакобсен и Оскар Нимајер дизајнираа модернистички станбени згради на местото што беше уништено во Втората светска војна. На вашата рута, потоа треба да го најдете градскиот парк Тиргарт, Александарплац, кој сѐ уште зрачи со стариот исток, а потоа и Пренцлауер Берг, каде што има продавници и кафулиња.

Ако сте повеќе за пешачење надвор од центарот, одлутајте до аеродромот Темперлхоф, каде што се вкрстуваат наративи од нацистичка Германија, берлинскиот авиопревоз и модерните миграции.

ТРСТ

Прошетката во Трст треба да започне со добро кафе, така што некои од кафулињата на главниот плоштад се вистинскиот избор за подготовка за лутање низ градот. Потоа, прошетајте низ Музејот посветен на Џејмс Џојс и уметничката колекција и раскошниот ентериер на музејот Револтеле, потоа посетете го кафулето Сан Марко, пространа книжарница- кафуле во стилот на виенската сецесија со понуда од над 50 видови кафе.

Од центарот, одете по угорницата до вилата Опичина од каде има поглед кон Трстскиот Залив.

Ако имате енергија за повеќе пешачење, продолжете по патеката од чакал порабена со дрвја Страда Наполеоника кон Просек. Тоа се сѐ на сѐ 5 километри и ќе го видите замокот Мирамаре, летната куќа на надвојводата Фердинанд Максимилијан и неговата сопруга Шарлот. Оттаму можете да се вратите во центарот на градот по друга патека.

МАРСЕЈ

Древниот француски град има сѐ - пристаниште, тесни кривулести улици во квартот Ле Паниер, прекрасен поглед од базиликата Нотр Дам де ла Гарда и округот Ру де ла Републик.

Само три блока од пристаништето е Ноа, населба каде што можете да пробате свежи производи, да го истражувате светот на зачините или да пиете чај, да јадете кускус и ќебапи.

Посетете го Музејот на европски и медитерански цивилизации, или уживајте во некој од помалите музеи во градот.

ЛИСАБОН

Градовите што се протегаат по стрмни ридови може да бидат заморни за пешачење. Сепак, Лисабон вреди да се посети. Ќе најдете сенка на улиците што се качуваат и спуштаат низ лисабонските области Алфама, Баиро Алто и Чиадо.

Лисабон е еден од оние градови каде што рестораните не се многу привлечни на прв поглед, а всушност служат најдобра храна, па затоа се исплати да се оддалечите од центарот и да најдете места кои ги посетуваат локалните жители. Генерално, рибата е одлична, а специјалитети што треба да се пробаат се bacalhau à brás (бакалар со јајца и компири), сардини на скара или cataplana (чорба од бела риба и морски плодови).

Скитајќи низ градот ќе наидете на прекрасни барови и кафулиња, а во некои од нив ќе се восхитувате на фадото.

КОПЕНХАГЕН

Копенхаген е еден од најпогодните градови за оние кои сакаат да го обиколат градот со велосипед, но исто така е идеален за оние кои сакаат да талкаат пеш.

Започнете со прошетка на гробиштата Асистенс. Можеби звучи чудно, но не е. Локалните жители доаѓаат тука да се релаксираат и тоа е вообичаена локација кога сакаат да одат на излет.

Тука се погребани филозофот Серен Кјеркегор и писателот Ханс Кристијан Андресен. Надвор од тие ѕидови е округот Норебро, модерна населба полна со продавници и галерии со дизајнерски парчиња, мурали и продавници за крафт пива.

Оттука, тргнете кон областа на пристаништето, поминувајќи низ градината на Кралската библиотека, која изобилува со прекрасен зелен простор, а потоа искористете ја можноста да ја посетите Кралската библиотека.

СЕВИЛЈА

Почнете да пешачите од Триана, потоа преку Гвадалкивир, каде се одржа Експо во 1992 година.

Одете по рутата по која е познат градот, поворката на Света Недела. Поворката минува низ целиот град, од Каље Кампана, преку Каље Сиерпес, преку Плаза де Сан Франциско, долж Авенида де ла Конститусион, до катедралата.

Во близина е Реал Алказар, комплекс од палати, тврдини, тераси и прекрасни градини и маслинови градини. Продолжете со прошетка преку реката за да влезете во Триана, која е најубава во самрак, кога ќе можете да испиете добро и ладно пиво на брегот на реката Кале Бетис пред да се упатите во центарот на градот и да уживате во тапас и фламенко.

реклама

Цвеќе кое е одлично против мувла, го чисти и воздухот, го препорачува и НАСА

Read more

Нов готвачки гаф на Бруклин Бекам - ги расипа лазањите

Read more

Нов тренд полека ја заменува порнографијата: Аудио еротика

Read more

Камерите ги побија зборовите на Алвес - Шпанците детално го опишаа силувањето

Read more

Живот

Нов готвачки гаф на Бруклин Бекам - ги расипа лазањите

Read more

Цвеќе кое е одлично против мувла, го чисти и воздухот, го препорачува и НАСА

Read more

Фенг шуи цвеќиња кои носат хармонија во домот

Read more

Зошто велиме дека на гости не се оди со празни раце?

Read more
 

Магазин

Рецепт од Србија: Сарма полнета со коленица

Читај повеќе

Нов тренд полека ја заменува порнографијата: Аудио еротика

Читај повеќе
  • play_arrow

Нов готвачки гаф на Бруклин Бекам - ги расипа лазањите

Читај повеќе

Цвеќе кое е одлично против мувла, го чисти и воздухот, го препорачува и НАСА

Читај повеќе
  • filter

Фенг шуи цвеќиња кои носат хармонија во домот

Читај повеќе

Необична луксузна вила во Шпанија

Читај повеќе
  • play_arrow

Ирец учи хрватски за да се разбере со песот

Читај повеќе

Зошто велиме дека на гости не се оди со празни раце?

Читај повеќе
  • play_arrow
  • filter

Несреќен уличен крадец: Ограбил жена па налетал на ММА борач

Читај повеќе