Туристичко-угостителска комора: Итно да се исплати поддршката за туристичко-угостителскиот секор

Доколку итно и недоложно не се исплати поддршката за туристичко-угостителскиот сектор предвидена со петтиот пакет мерки и не се обезбеди дополнителна директна и неповратна финансиска помош постои реална опаснот туризмот и угостителството да бидат неповратно оштетени, предупредуваат од Туристичко-угостителската комора при Сојузот на стопански комори на Македонија.

- Од декември нема никаква помош, а веќе сме април. Претпријатијата од овие сектори остро реагираат поради задоцнетата имплементација на последниот пакет на економски мерки. За секторите кои бележат пад на промет од над 80 отсто, а во некои дејности падот е и 100 отсто оваа помош е повеќе од неопходна. Поддршката за исплата на платата за јануари воопшто не е предвидена, а за месеците февруари и март иако до сега веќе требаше да биде исплатена, се уште се чека на донесување на законската регулатива која е неопходна за имплементација, стои во соопштението Сојузот на стопански комори на Македонија

Состојбата, како што е наведено во соопштението, дополнително се влошува и поради тоа што носењето на новите рестриктивни мерки кои значат речиси целосно затворање на објектите од угостителство, дел туризмот и сродни објекти, не е проследено со дополнителна финансиска помош.

– Рестриктивните мерки  за заштита на здравјето на граѓаните се пред се, но сметаме дека паралелно со нивното носење треба да се креира и додели соодветна помош за претпријатијата, додаваат од Сојузот на стопански комори на Македонија.

Ана Марија Алексова, член на Управен одбор на ТУК, смета дека според активностите од надлежните институции се добива впечаток оти свесно се  дозволува затворање на претпријатијата од туристичко- угостителскиот сектор со што се загрозуваат огромен број работни места.

– Во услови кога деловните субјекти се оставени сами да се снаоѓаат излезот се бара во намалување на трошоците кои во услови на немање деловна активност значи редуцирање на работни места. Потенцираме дека доколку се дозволи затворање на работните места ќе бидат потребни многу повеќе средства и време за нивно повторно отворање отколку што е сега потребно за нивно одржување и во прашање се доведува дали воопшто некогаш ќе се отворат доколку згаснат претпријатијата, вели таа.

Додава и дека се ризикува да се дојде во ситуација кога ќе се создадат услови за повторна активност на туристичкиот сектор да нема професионални и лиценцирани туристички агенции, професионални и лиценцирани туристички работници и водичи.

-Тоа не треба да се дозволи во мала и отворена економијата како нашата во која туристичкиот сектор е еден од оние кои можат да дадат сериозен стимул за раст и развој по надминување на кризата. Очекуваме надлежните институции да овозможат помошта од петтиот пакет итно да биде исплатена, да се даде неповратна финансиска поддршка за дејностите кои се опфатени со рестриктивните мерки, како и да се преземат мерки за спас на претстојната туристичка сезона, истакнува Алексова. 

реклама

Шест знаци дека пиете премногу вода

Read more

Милијарда долари за да може Ever Given да излезе од Суецкиот Канал

Read more

Европол: Албанија извор на дрога, транспортот оди главно по морски пат до Италија

Read more

Колку секс е навистина потребно за среќна врска?

Read more

Бизнис

Кочанскиот ориз наскоро во јапонските ресторани низ Европа?

Read more

Нови мерки за сите економски оператори кои ќе бидат затворени овие две недели

Read more

Асоцијација на Ивент индустријата: Добивме 0 денари помош од државата, излегуваме на улица

Read more

Туристичко-угостителска комора: Итно да се исплати поддршката за туристичко-угостителскиот секор

Read more
 

Вести

Бајден е загрижен за Украина, предложи средба со Путин

Читај повеќе

Владата ги усвои измените со кои ќе се регулираат цените за лекување на ковид-пациенти во приватните болници

Читај повеќе

Кочанскиот ориз наскоро во јапонските ресторани низ Европа?

Читај повеќе

Во судир на камион и автомобил едно лице загина, а три се повредени

Читај повеќе

Се ограничуваат трошоците на државните функционери за угостителски услуги

Читај повеќе

Johnson & Johnson ја одложува употребата на вакцината во Европа

Читај повеќе

Дневен ковид-биланс: 1.129 новозаразени и 27 починати

Читај повеќе

Навални поднесе тужба до затворот затоа што одбиле да му дадат Куран

Читај повеќе

Ковид-пасошите на ЕУ ќе важат за сите вакцини против COVID-19

Читај повеќе