Туристите кои летнаа во вселената без астронаути, се вратија на Земјата

Четворицата вселенски туристи на SpaceX безбедно слетаа во Атлантскиот Океан по три дена поминати во вселената, прва мисија во орбитата во историјата во која немаше професионални астронаути.

Капсулата Crew Dragon слета во Атлантскиот Океан околу 19 часот по локално време (1 после полноќ вечерва по средноевропско време), недалеку од Кејп Канаверал, од каде во средата полетаа четворицата американски туристи. Слетувањето беше пренесувано во живо од SpaceX на веб-страницата на компанијата.

По враќањето во атмосферата, спуштањето на капсулата беше забавено со четири големи падобрани. По слетувањето во океанот, брод на SpaceX брзо допловил до неа, при што патниците се симнале и се упатиле кон вселенскиот центар Кенеди на Флорида.

Watch: First-ever civilian SpaceX flight returns from orbit

Four people returned to Earth from a three-day extraterrestrial excursion aboard a SpaceX Crew Dragon capsule, marking the end of the first-ever flight to Earth's orbit flown entirely by tourists or otherwise non-astronauts. https://cnn.it/3EtaReh

Posted by CNN on Saturday, September 18, 2021

Лидерот на мисијата: Ова е само почеток

„Ова беше одлично патување, но тоа е само почеток“, рече по слетувањето 38-годишниот милијардер Џеред Ајзакман, кој го финансираше патувањето.

Ова е третпат компанијата на Илон Маск да земе човечки екипаж во вселената и да го врати, по две мисии со НАСА, во август минатата година и мај оваа година. Двата пати се работеше за превоз на астронаути до Меѓународната вселенска станица. Капсулата Dragon патуваше овој пат подалеку од МВС, на надморска височина од 575 километри.

Цивилните астронаути ги поминаа повеќето од првите 48 часа во разговор од вселената, вклучително и телефонски повици со семејството, пријателите и поддржувачите, како Маск и холивудската ѕзезда Том Круз.

Пред и по летот, ќе се спроведат тестови за да се проучи ефектот на летот врз нивните тела. Целта е да се соберат податоци за идните мисии со цивили.

Целта на мисијата е да се направи простор достапен за повеќе луѓе, иако патувањето во вселената во моментов е само делумно возможно за неколкумина привилегирани.

„Во целата човечка историја, помалку од 600 луѓе биле во вселената“, рече Ајзакман. „Горди сме што нашиот лет ќе придонесе за оние што ќе патуваат по нас.“

Официјално не е објавено колку Ајзакман му платил на Маск за овој лет во вселената, но списанието Time ја процени цената на билетот за сите четири места на 200 милиони долари.

реклама

Најдобри во зодијакот - и астролозите бираат да им се родат децата во овој знак

Read more

Дали треба да ја пиете водата што отстоила преку ноќ во чаша?

Read more

Како изгледаат снимки на белите дробови од вакциниран и невакциниран ковид пациент?

Read more

Ќерките на Анџелина Џоли ја засенија актерката на црвениот тепих

Read more

Вести

Марс: По две недели тишина оживеаја роверите на НАСА

Read more

Руски сателит изгоре во атмосферата над САД

Read more

Направена 3Д реконструкција на лицата на египетски мумии стари 2000 години

Read more

Совршена машина за уништување: Американскиот М1 Abrams е најдобриот тенк во светот

Read more
 

Гик

  • play_arrow

Топ 10 видеоигри во ноември 2021

Читај повеќе

Марс: По две недели тишина оживеаја роверите на НАСА

Читај повеќе
  • play_arrow

Сè што треба да знаете за новиот MacBook Pro

Читај повеќе
  • play_arrow

Руски сателит изгоре во атмосферата над САД

Читај повеќе

Направена 3Д реконструкција на лицата на египетски мумии стари 2000 години

Читај повеќе
  • play_arrow

Крис Редфилд и Џил Валентајн од Resident Evil отсега и во Fortnite

Читај повеќе

Откриено зошто јајце-клетката е огромна во споредба со сперматозоидите

Читај повеќе
  • play_arrow

Трилогијата Grand Theft Auto доаѓа во ноември, погледнете го трејлерот

Читај повеќе
  • play_arrow
  • filter

Совршена машина за уништување: Американскиот М1 Abrams е најдобриот тенк во светот

Читај повеќе