Свет

Турски авиони почнаа да ги бомбардираат курдските милиции во Сирија

9. октомври 2019 - 17:43 | МИА

Истанбул, 9 октомври 2019 (МИА) – Турските воени авиони почнаа со бомбардирање на позициите на курдската милиција во стратешкиот северен сириски град Тел Абјад, јави државниот радиодифузер TRT.

Турските единици, стационирани на околу шест километри од Тел Абјад, целат складишта за муниција, соопшти TRT, покажувајќи снимки, на кои се гледа како се издигнува чад од областа.

Портпаролот на курдските сили Мустафа Бали изјави денеска дека турските авиони почнале да напаѓаат „цивилни подрачја“ во северниот дел на Сирија. Тој на Twitter објави дека нападите предизвикале „огромна паника меѓу луѓето во регионот“.

Претходно и турскиот претседател Реџеп Тајип Ердоган соопшти дека почнал влезот на Турција во Сирија.

Официјална Анкара неколку дена ја распоредуваше војската околу границата со Сирија за напад против курдските борци, кои пак во борбата против терористичката Исламска држава беа поддржани од САД. Но, американскиот претседател Доналд Трамп одлучи да ја повлече американската војска од регионот за Турција да може да ги спроведе планираните напади врз Курдите, кои во Турција се сметани за терористи.

Коментирај