Турски експерт: Високите температури нема да го уништат вирусот COVID-19

МИА
/ 10.07.2020 / 08:37

Ако високите температури би можеле да го уништат вирусот, не би можеле да видиме дека се шири во Саудиска Арабија и Африка, рече Реџеп Тeкин, експерт за заразни болести и клиничка микробиологија на универзитетот „Дикле“ во Турција.

Според него, повисоките температури нема да помогнат во забавување на ширењето на новиот коронавирус.

– Ако одржувате социјална дистанца и носите маска, стапката на ширење на болеста може да се намали, но летната температура сама по себе не е доволна, рече експертот за анадолиската агенција.

Посочувајќи на жешката медитеранска клима во јужна Турција, Текин истакна дека бројот на случаи таму се зголемил неодамна, и покрај топлото време.

Истакнувајќи дека ќе има потопли денови во наредните недели, тој рече дека луѓето не треба да се однесуваат неодговорно, потпирајќи се само на топлината, туку треба да носат маска, да практикуваат физичка дистанца и да ги мијат и дезинфицираат рацете.

До денес, Турција регистрирала вкупно 5.228 смртни случаи на коронавирус, додека повеќе од 187.511 луѓе се излекувале од оваа болест. Во моментов има повеќе од 208.938 потврдени случаи во земјата.

Тагови
реклама

Новиот играч на Јувентус полни батерии на Охридското Езеро

Read more

Што се случува во телото откако ќе земете „вијагра“?

Read more

Поради стечајот на Еуростандард банка од денеска АД „Пошта“ не може да ги обезбеди финансиските услуги

Read more

Вакцината на Pfizer покажува ветувачки резултати

Read more

Ново

Чеферин: Во иднина нема да се повтори Ф8 форматот

Читај повеќе

Дневен преглед на состојбата со COVID-19 во светот

Читај повеќе
  • filter

13 август 1961, почнала изградбата на Берлинскиот ѕид

Читај повеќе

Земјотрес регистриран во пехчевското епицентрално подрачје

Читај повеќе

Пендаровски: Мое е да го дадам мандатот, на мандатарот е да покаже дека има мнозинство во Собранието

Читај повеќе

Од сабота четврта фаза на прскање против комарци

Читај повеќе

Секој шести руски работодавач го гледа хороскопскиот знак на потенцијалните работници

Читај повеќе

Ѓоковиќ одлучи да игра на УС Опен

Читај повеќе

Израел и Емиратите постигнаа историски мировен договор

Читај повеќе