Турските фудбалери на удар поради поддршка на Ердоган и инвазијата во Сирија

Навивачите на Сент Паули бараат Џенк Шахин да биде исфрлен од тимот, на удар се и Илкај Ѓундоан од Манчестер Сити и јувенташот Емре Џан поради постапките на социјалните мрежи.

„Ја поддржуваме нашата херојска војска и армија. Нашите молитви се со вас“, напиша Шахин на Instagram поддржувајќи ја турската инвазија на Сирија каде на мета се локалните Курди.

„Не е прва глупост на Шахин на оваа тема. Во минатото веќе се има изразувано националистички, режимски и со презир кон загинати Курди. Бараме повеќе да не го носи дресот на Сент Паули“, стои во соопштението на навивачите на германскиот второлигаш за кој Шахин игра од 2016. Инаку Шахин не настапува за Турција, но дава поддршка.

Илкај Ѓундоан и Емре Џан додатно ги разбеснија своите клупски фанови бидејќи ставиле лајк на сликата објавена од стрелецот на победничкиот гол против Албанија, Џенк Тосун, на која тој војнички отпоздравува. Инаку двајцата настапуваат за Германија, а претходно одбија да играат за Турција.

„За нашата нација, особено за оние кои си ги жртвуваат животите за нацијата“, напиша Тосун на Instagram со фотката од поздравот, а која ја лајкнаа Ѓундоан и Џан.

„Лајкнав слика на мој добар другар. Другар со кого живеев во Манчестер, кој имаше тежок период во Евертон и кој постигна решавачки гол за својата репрезентација. Фрустрирачки е кога гледам какви работи се пишуваат и какви претпоставки се прават само поради еден обичен лајк. И други 20 илјади имаат ставено лајк на таа слика, меѓу нив и фудбалери од целиот свет. Разочарувачки е што од сите овие лајкови се издвојуваат само мојот и на Емре и за нив се измислуваат приказни. Немавме политички намери, тоа беше само поддршка на наш другар. Ние сме против било каква војна во било кој дел од светот“, се правдаше Ѓундоан.

Тој во 2018 заедно со Месут Озил беа критикувани кога објавија слика на која се со турскиот претседател Реџеп Тајип Ердоган. Ѓундоан се извини, додека Озил се караше со сите бранејќи ги своите причини.

„Немаше никаква политичка порака, тоа беше замо еден спортски поздрав. Не ми се допаѓа војната, се надевам дека секој ден ќе има мир во светот. Немам што друго да кажам на оваа тема бидејќи не испратив никаква политичка порака“, рече Емре Џан.

Во Италија на мета се Џенгиз Ундер од Рома и Мерих Демирал од Јувентус поради твитови со поддршка за одлуките на Ердоган. Демирал е единствен од овие кој всушност играше против Албанија во петокот, а на сликата горе е со број 3.

реклама

Порнографски видеа и фотографии со девојки и жени од Гевгелија препраќани на социјалните мрежи

Read more

Српски туристи избркани од грчкиот остров Евија

Read more

Видеоиграта Super Mario Bros. од 1985 година продадена на аукција за 114.000 долари

Read more

Трет ден протести пред бугарската Влада

Read more

Фудбал

Норвич испадна од Премиер лигата

Read more

Зидан го пофали Куртоа по синоќешната победа над Алавес

Read more

Македонија ЃП има двајца фудбалери позитивни на коронавирус

Read more

Новата сезона во Бундеслигата ќе започне во септември

Read more

Спорт

Норвич испадна од Премиер лигата

Читај повеќе
  • play_arrow

Зидан го пофали Куртоа по синоќешната победа над Алавес

Читај повеќе

Македонија ЃП има двајца фудбалери позитивни на коронавирус

Читај повеќе

Новата сезона во Бундеслигата ќе започне во септември

Читај повеќе
  • play_arrow

Серхио Рамос со оваа вежба покажа зошто е во најдобра форма

Читај повеќе

Направена жрепката и за Лига Европа

Читај повеќе

Извлечени двојките за остатокот од Лигата на шампионите

Читај повеќе

Златан: Ибра не е играч за Лига Европа

Читај повеќе
  • play_arrow

Нов кикс на Интер, го загуби 3. место

Читај повеќе