Турските фудбалери на удар поради поддршка на Ердоган и инвазијата во Сирија

Навивачите на Сент Паули бараат Џенк Шахин да биде исфрлен од тимот, на удар се и Илкај Ѓундоан од Манчестер Сити и јувенташот Емре Џан поради постапките на социјалните мрежи.

„Ја поддржуваме нашата херојска војска и армија. Нашите молитви се со вас“, напиша Шахин на Instagram поддржувајќи ја турската инвазија на Сирија каде на мета се локалните Курди.

„Не е прва глупост на Шахин на оваа тема. Во минатото веќе се има изразувано националистички, режимски и со презир кон загинати Курди. Бараме повеќе да не го носи дресот на Сент Паули“, стои во соопштението на навивачите на германскиот второлигаш за кој Шахин игра од 2016. Инаку Шахин не настапува за Турција, но дава поддршка.

Илкај Ѓундоан и Емре Џан додатно ги разбеснија своите клупски фанови бидејќи ставиле лајк на сликата објавена од стрелецот на победничкиот гол против Албанија, Џенк Тосун, на која тој војнички отпоздравува. Инаку двајцата настапуваат за Германија, а претходно одбија да играат за Турција.

„За нашата нација, особено за оние кои си ги жртвуваат животите за нацијата“, напиша Тосун на Instagram со фотката од поздравот, а која ја лајкнаа Ѓундоан и Џан.

„Лајкнав слика на мој добар другар. Другар со кого живеев во Манчестер, кој имаше тежок период во Евертон и кој постигна решавачки гол за својата репрезентација. Фрустрирачки е кога гледам какви работи се пишуваат и какви претпоставки се прават само поради еден обичен лајк. И други 20 илјади имаат ставено лајк на таа слика, меѓу нив и фудбалери од целиот свет. Разочарувачки е што од сите овие лајкови се издвојуваат само мојот и на Емре и за нив се измислуваат приказни. Немавме политички намери, тоа беше само поддршка на наш другар. Ние сме против било каква војна во било кој дел од светот“, се правдаше Ѓундоан.

Тој во 2018 заедно со Месут Озил беа критикувани кога објавија слика на која се со турскиот претседател Реџеп Тајип Ердоган. Ѓундоан се извини, додека Озил се караше со сите бранејќи ги своите причини.

„Немаше никаква политичка порака, тоа беше замо еден спортски поздрав. Не ми се допаѓа војната, се надевам дека секој ден ќе има мир во светот. Немам што друго да кажам на оваа тема бидејќи не испратив никаква политичка порака“, рече Емре Џан.

Во Италија на мета се Џенгиз Ундер од Рома и Мерих Демирал од Јувентус поради твитови со поддршка за одлуките на Ердоган. Демирал е единствен од овие кој всушност играше против Албанија во петокот, а на сликата горе е со број 3.

реклама

Скопјанец организирал фудбалски турнир непочитувајќи ги мерките за заштита од COVID-19

Read more

Новиот играч на Јувентус полни батерии на Охридското Езеро

Read more

Чеферин: Во иднина нема да се повтори Ф8 форматот

Read more

Малку допири, многу уживање: Идеална секс поза за летните денови

Read more

Фудбал

Чеферин: Во иднина нема да се повтори Ф8 форматот

Read more

Озил бара поддршка за „Muslim Lives Matter“

Read more

Гасперини: Штета, помисливме дека сме во полуфинале

Read more

Сити испрати понуда за Кулибали

Read more

Спорт

Чеферин: Во иднина нема да се повтори Ф8 форматот

Читај повеќе

Ѓоковиќ одлучи да игра на УС Опен

Читај повеќе
  • filter

Озил бара поддршка за „Muslim Lives Matter“

Читај повеќе

Гасперини: Штета, помисливме дека сме во полуфинале

Читај повеќе

Сити испрати понуда за Кулибали

Читај повеќе

Пирло сака да го донесе Џеко во Јувентус

Читај повеќе
  • play_arrow

10 фудбалски легенди кои ќе се пензионираат до следната сезона

Читај повеќе

Формирани двојките за првото коло од НБА плејофот на Истокот

Читај повеќе
  • play_arrow

ПСЖ за три минути стигна до полуфиналето

Читај повеќе