Турските фудбалери на удар поради поддршка на Ердоган и инвазијата во Сирија

Навивачите на Сент Паули бараат Џенк Шахин да биде исфрлен од тимот, на удар се и Илкај Ѓундоан од Манчестер Сити и јувенташот Емре Џан поради постапките на социјалните мрежи.

„Ја поддржуваме нашата херојска војска и армија. Нашите молитви се со вас“, напиша Шахин на Instagram поддржувајќи ја турската инвазија на Сирија каде на мета се локалните Курди.

„Не е прва глупост на Шахин на оваа тема. Во минатото веќе се има изразувано националистички, режимски и со презир кон загинати Курди. Бараме повеќе да не го носи дресот на Сент Паули“, стои во соопштението на навивачите на германскиот второлигаш за кој Шахин игра од 2016. Инаку Шахин не настапува за Турција, но дава поддршка.

Илкај Ѓундоан и Емре Џан додатно ги разбеснија своите клупски фанови бидејќи ставиле лајк на сликата објавена од стрелецот на победничкиот гол против Албанија, Џенк Тосун, на која тој војнички отпоздравува. Инаку двајцата настапуваат за Германија, а претходно одбија да играат за Турција.

„За нашата нација, особено за оние кои си ги жртвуваат животите за нацијата“, напиша Тосун на Instagram со фотката од поздравот, а која ја лајкнаа Ѓундоан и Џан.

„Лајкнав слика на мој добар другар. Другар со кого живеев во Манчестер, кој имаше тежок период во Евертон и кој постигна решавачки гол за својата репрезентација. Фрустрирачки е кога гледам какви работи се пишуваат и какви претпоставки се прават само поради еден обичен лајк. И други 20 илјади имаат ставено лајк на таа слика, меѓу нив и фудбалери од целиот свет. Разочарувачки е што од сите овие лајкови се издвојуваат само мојот и на Емре и за нив се измислуваат приказни. Немавме политички намери, тоа беше само поддршка на наш другар. Ние сме против било каква војна во било кој дел од светот“, се правдаше Ѓундоан.

Тој во 2018 заедно со Месут Озил беа критикувани кога објавија слика на која се со турскиот претседател Реџеп Тајип Ердоган. Ѓундоан се извини, додека Озил се караше со сите бранејќи ги своите причини.

„Немаше никаква политичка порака, тоа беше замо еден спортски поздрав. Не ми се допаѓа војната, се надевам дека секој ден ќе има мир во светот. Немам што друго да кажам на оваа тема бидејќи не испратив никаква политичка порака“, рече Емре Џан.

Во Италија на мета се Џенгиз Ундер од Рома и Мерих Демирал од Јувентус поради твитови со поддршка за одлуките на Ердоган. Демирал е единствен од овие кој всушност играше против Албанија во петокот, а на сликата горе е со број 3.

реклама

Ослободен американски педофил кој беше осуден на 1.000 години затвор

Read more

Може ќебапи, не може цигари: Кои производи може да ги купувате со картичката Купувам домашно?

Read more

Спасовски: Домашна платежна картичка и за пензионери и неактивни баратели на работа

Read more

Орел улови двометарска ајкула во САД

Read more

Фудбал

Како Маркус Рашфорд стана британски национален херој?

Read more

Де Роси ќе биде тренер на Фиорентина

Read more

Корона криза во Реал Мадрид: Нема бонуси за освоени трофеи

Read more

ФИФА планира да ги замени судиите со роботи на СП во Катар

Read more

Спорт

  • play_arrow

Како Маркус Рашфорд стана британски национален херој?

Читај повеќе

Де Роси ќе биде тренер на Фиорентина

Читај повеќе

Корона криза во Реал Мадрид: Нема бонуси за освоени трофеи

Читај повеќе

ФИФА планира да ги замени судиите со роботи на СП во Катар

Читај повеќе
  • play_arrow
  • filter

Дали дресот на Мексико од 90-тите е најдобриот на сите времиња?

Читај повеќе

Таткото на Хабиб почина од компликации од COVID-19

Читај повеќе
  • play_arrow

Зидан: Трпение и тимски дух нѐ доведоа каде што сме

Читај повеќе
  • play_arrow

Несторовски со гол донесе победа над Рома

Читај повеќе
  • play_arrow

Сити го прегази немотивираниот Ливерпул

Читај повеќе