Tushek го претстави Aeon, електричен хиперавтомобил со 2.500 КС

Словенечкиот производител на автомобили Tushek го претстави својот целосно нов модел со високи перформанси наречен Aeon, за кој тврди дека ќе доминира во светот на хиперавтомобилите.

Aeon ќе се продава во две верзии, едната придвижувана од V8 plug-in хибрид, а другата целосно електрична.

Aeon V8 PHEV тежи 1.480 килограми и ветува дека ќе испорача 1.930 КС, што значи дека одговара на тежината на модерен Volkswagen Golf. Овој автомобил има сооднос на моќност и тежина од 1,3:1.

Електричната верзија нуди сооднос сила-тежина од 1,7:1, а тоа е овозможено благодарение на целосно електричниот погон кој развива 2.500 КС, додека автомобилот тежи нешто помалку од 1.600 килограми.

Сепак, патот до доминација на пазарот на хиперавтомобили не е лесен, бидејќи има ривали како Lotus Evia и Rimac Nevera. Тоа е Nevera која го држи рекордот за најбрз сериски електричен автомобил на Нирбургринг, откако го победи Model S Plaid за цели 20 секунди.

Zenvo Aurora е уште еден интересен ривал во категоријата хиперавтомобили, го придвижува најмоќниот V12 мотор во светот, кој е 6,6-литарски хибриден V12 со вкупна моќност од 1.850 КС.

Иако во галеријата се прикажани само рендери, деталите и спецификациите ќе бидат објавени наскоро.

Aeon ќе му се придружи на хиперавтомобилот Tushek TS900 Apex во активната линија на компанијата. Ограничен на 36 примероци, овој хиперавтомобил испорачува 1.332 КС и тежи 1.350 килограми, што го прави еден од најлесните автомобили во светот.

реклама

5 апликации кои треба да ги избришете пред да ви ја „исчистат“ банкарската сметка

Read more

Илон Маск го исмева Зеленски кој бара помош за одбрана од руската агресија

Read more

Како да го светнете стаклото на туш кабината?

Read more

Голем месечен хороскоп за октомври: Кој ќе доживее трансформација на годината?

Read more

Авто новости

Колку е можен хакерски напад на модерните автомобили?

Read more

Живот на тркала: Модуларниот XBUS наскоро ќе се најде во продажба

Read more

Dacia продаде 8 милиони автомобили во изминатите 19 години

Read more

Дали знаете да се снајдете во „патент“ ситуација во сообраќај?

Read more
 

Автомобили

Колку е можен хакерски напад на модерните автомобили?

Читај повеќе
  • play_arrow
  • filter

Живот на тркала: Модуларниот XBUS наскоро ќе се најде во продажба

Читај повеќе

Dacia продаде 8 милиони автомобили во изминатите 19 години

Читај повеќе
  • play_arrow

Дали знаете да се снајдете во „патент“ ситуација во сообраќај?

Читај повеќе
  • filter

Презентирана редизајнираната Mazda 2 Hybrid

Читај повеќе

На 16,3% од половните автомобили им е враќана километражата

Читај повеќе

Пристигна новиот Mercedes-AMG GLC Coupe

Читај повеќе

BMW подготви и две хибридни plug-in опции за новата Серија 5

Читај повеќе

Како автомобилските гуми да ви траат подолго?

Читај повеќе