Tuttomercato: Берлускони и Галијани го сакаат Домагој Вида

Хрватскиот репрезентативец Домагој Вида (33) е во потрага по нов клуб.

Бешикташ нема да го продолжи договорот кој му истекува на првиот ден од јули, а веќе со недели се шпекулира каде Вида би можел да ја продолжи кариерата. Се споменуваше и враќањето во ХНЛ, но искусниот стопер сега се повеќе се поврзува со заминување во Италија.

Пред две недели италијански Tuttomercato објави дека Наполи пројавил интерес за Вида, а сега истото го направи и Монца, новиот член на Серија А и клуб во сопственост на Силвио Берлускони. Целта на Монца е да се наметне во највисокиот ранг на италијанскиот фудбал, а нејзиниот предводник Адријано Галијани, кој беше и главен човек на Милан во времето на Берлускони, го смета Вида за засилување за тимот.

Монца веќе донесе искусен стопер

Монца веќе обезбеди доаѓање на нов стопер. Станува збор за искусен италијански и долгогодишен фудбалер на Интер, Андреа Раноки (34), но Берлускони и Галијани не планираат да застанат тука.

Вида играше во Бешикташ од јануари 2018 година, кога дојде од Киев Динамо. Кариерата ја започна во Осиек и како 21-годишен се пресели во Баер Леверкузен, но таму не се наметна и следната година се врати во Хрватска. Тој успеа да ја оживее кариерата во Динамо, кој потоа го испрати во странство.

реклама

Хороскопски знаци на кои постојано им е потребно внимание

Read more

Србин уапсен во Грција, Хрватска го бара за воени злосторства

Read more

Дончиќ ги смени навиките и никогаш не изгледал подобро

Read more

Македонија или Див Запад: „Жолта минута“ на Арбер Адеми од ДУИ

Read more

Фудбал

Верати опљачкан на Ибица

Read more

Беа најплатени тинејџери во 2017 година: Каде се сега?

Read more

Гарет Бејл сензационално претставен во новиот клуб

Read more

Не е само Шкринијар: Кои играчи може да си заминат од Интер?

Read more
 

Спорт

Ѓоковиќ поради Чилиќ би можел да се збогува од Вимблдон

Читај повеќе

Беретини се повлече од Вимблдон поради коронавирус

Читај повеќе

Верати опљачкан на Ибица

Читај повеќе
  • play_arrow

Беа најплатени тинејџери во 2017 година: Каде се сега?

Читај повеќе

Дончиќ ги смени навиките и никогаш не изгледал подобро

Читај повеќе
  • play_arrow

Гарет Бејл сензационално претставен во новиот клуб

Читај повеќе

Борачот Нуров обезбеди прв медал за Македонија на Медитеранските игри

Читај повеќе

Ѓоковиќ со победа стартуваше на Вимблдон и испиша историја

Читај повеќе
  • play_arrow

МекЛафлин го собори светскиот рекорд на 400 метри со пречки

Читај повеќе