Твитерџиите одлучија: Вратен Twitter профилот на Доналд Трамп

Милијардерот Илон Маск соопшти дека профилот на Доналд Трамп е вратен, бидејќи корисниците на социјалната платформа го поддржаа потегот преку анкетата што ја иницираше.

„Народот одлучи“, напиша Маск на Twitter, информирајќи дека 51,8 отсто од над 15 милиони корисници гласале за враќање на профилот.

Поранешниот американски претседател, нема да се врати на платформата бидејќи претходно соопшти дека „не гледа причина за тоа“.

Неговиот профил беше суспендиран во 2021 година поради ризик од поттикнување насилство.

Претходниот менаџмент на Twitter го избриша профилот на Трамп неколку дена по нападот врз американскиот Капитол во Вашингтон на 6 јануари, додека Конгресот се обидуваше да ја потврди победата на Џозеф Бајден на претседателските избори.

Во немирите што се случија за време на рацијата во просториите загинаа четворица цивили и еден полицаец.

По инцидентите беа суспендирани профилите на Доналд Трамп на Facebook, Instagram и на Twitter, каде имаше десетици милиони следбеници.

Неколку месеци подоцна, Трамп лансираше сопствена платформа Truth Social. 

Тагови
реклама

Исплива видео со Ивана Кнол од 2016: Како изгледаше порано „огнената“ Хрватка?

Read more

Од полноќ поголемо намалување на цените на горивата

Read more

Ана Брнабиќ: Србија е на раб на војна со Косово

Read more

Путин со шампањ в рака објасни зошто нема да прекине со напади

Read more

Интернет

Кои се најпребаруваните поими на Google во 2022?

Read more

Колкави ви се шансите да спасите хакиран Facebook профил?

Read more

Маск ги зголеми цените на Starlink за Украинците

Read more

Како Google ќе го смени начинот на кој пребаруваме на интернет?

Read more
 

Гик

  • play_arrow
  • filter

Македонска дизајнерка ја покажа иднината на модата: Tex&Tech за револуција во индустријата

Читај повеќе

Apple ги зголемува цените на апликациите во App Store

Читај повеќе
  • play_arrow

Како би можело да изгледа првиот телефон на преклоп на Google?

Читај повеќе

Мистериозниот објект што ги фасцинира научниците го напушта Сончевиот Систем

Читај повеќе

Microsoft постигна десетгодишен договор со Nintendo за играта Call of Duty

Читај повеќе
  • filter

Последното прелетување на Orion покрај Месечината

Читај повеќе

SpaceX го претстави Starshield, нова сателитска услуга фокусирана на националната безбедност

Читај повеќе
  • play_arrow

Како изгледа внатрешноста на лаптоп од карбонски влакна?

Читај повеќе

Кои се најпопуларните графички картички меѓу Steam гејмерите?

Читај повеќе