Twitter брише објави со дезинформации за 5G технологијата

Социјалните медиуми се фатија во костец со бројните теории на заговор што во изминатиов период се шират во врска со 5G технологијата.

Twitter соопшти дека ќе ги брише сите непроверени објави, односно дезинформации, поврзани со 5G технологијата и коронавирусот кои би можело да доведат до оштетување или уништување на 5G инфраструктурата.

„Ги проширивме нашите правила за непроверени тврдења кои ги поттикнуваат луѓето да се впуштат во штетни активности кои може да доведат до оштетување или уништување на критична 5G инфраструктура или да доведат до ширење паника, општествени немири или пореметувања во општеството“, порачаа од Twitter.

Затоа, ќе бидат избришани објавите што поттикнуваат на уништување и насилство, како и твитовите кои содржат текст или линк за различни теории и непроверени информации за поврзаност меѓу новиот коронавирус и 5G технологија.

Дезинформациите отидоа до тој степен што дури се тврдеше дека 5G радиобрановите „го ослабуваат имунитетот“ и „помагаат во ширење на коронавирусот“. Научниците ги демантираа ваквите тврдења.

реклама

Чулев: Порастот на заболени е директна последица на фактот дека власта тераше дневен ПР

Read more

Пендаровски: Ќе донесам одлука за нова 14-дневна вонредна состојба

Read more

Минеаполис: Уапсен полицаецот виновен за смртта на Џорџ Флојд

Read more

Wizz Air ќе лета од Скопје за Салцбург од 3 јули

Read more

Интернет

Трол-фарми од Македонија и Филипините ширеле дезинформации за COVID-19

Read more

Facebook го купи Giphy за 400 милиони долари

Read more

Највисоките 5G станици „никнаа“ на Монт Еверест

Read more
Сѐ повеќе луѓе сакаат да ги избришат личните податоци од интернет, една третина не знаат како

Сѐ повеќе луѓе сакаат да ги избришат личните податоци од интернет, една третина не знаат како

Read more

Гик

Microsoft заменува новинари со роботи

Читај повеќе

Трол-фарми од Македонија и Филипините ширеле дезинформации за COVID-19

Читај повеќе
  • play_arrow
  • filter

Во последен момент - Space X и НАСА го одложија историското лансирање на Falcon 9

Читај повеќе
  • play_arrow

SpaceX и НАСА лансираат астронаути во вселената, следете во живо

Читај повеќе
  • filter

Lenovo ги претстави таблетите Yoga Duet 7i и IdeaPad Duet 3i

Читај повеќе
  • play_arrow

Седум нови видеоигри кои со нетрпение ги очекуваме во јуни

Читај повеќе
  • play_arrow
  • filter

Realme X3 Superzoom наскоро пристигнува на европскиот пазар

Читај повеќе

Пред НАСА: Кина во јули ќе го лансира првиот ровер на Марс

Читај повеќе

НАСА бара доброволци кои ќе поминат 8 месеци во руска лабораторија

Читај повеќе