Twitter ќе дозволи да се работи од дома „засекогаш“

Пандемијата со COVID-19 дефинитивно и неповратно ни ги смени животите, вклучувајќи го и начинот на кој работиме.

Тоа е особено точно за професиите за кои не е потребно да се биде физички присутен на работното место. Милиони фриленсери ширум светот со години покажуваат дека тоа не само што е изводливо, туку многу често е и попродуктивно за вработениот, но и за компанијата.

Одлуката на компанијата Twitter да им дозволи на вработените да работат од дома „засекогаш“ ја разбранува бизнис заедницата. Многумина предвидуваат дека технолошките компании ќе го следат примерот, а еден експерт за технолошки иновации рече дека ваквиот чекор на една светски позната компанија е „вест што дефинира една ера“.

„Некои луѓе можеби не го сфаќаат ова толку серизно како Twitter, но може да научиме многу за флексибилноста на работното место од Силициумската долина“, вели професорот Сре Сренивасан од Факултетот за новинарство при Универзитетот Стоуни Брук.

„Владееше едно размислување дека работењето од дома е крадење од шефот и дека директната комуникација со колегите е поважна. Но, луѓето покажуваат дека може да бидат многу попродуктивни и да ги завршуваат задачите работејќи од дома. Многу луѓе ми кажуваат дека понапорно работат од дома и дека понекогаш се преморени“, вели тој.

реклама

Порнографски видеа и фотографии со девојки и жени од Гевгелија препраќани на социјалните мрежи

Read more

Коронавирус и имунитет – научно објаснето

Read more

Четири најчести грешки што ги правите за време на секс

Read more

Споредба на Хрватска и Србија

Read more

Бизнис

Forbes: Богатството на Џеф Безос надмина 180 милијарди долари

Read more

COVID-19: Што ќе се случи со светската економија?

Read more

Цените на нафтата паднаа под 43 долари, расте загриженоста поради ширењето на заразата

Read more

Во Шпанија и Романија откриени печатници за лажни банкноти

Read more

Вести

Почнаа мирни собири низ Србија, Вучиќ не се плаши

Читај повеќе

Кекеновски: Онака како што избега, така ќе го вратиме бегалецот од Будимпешта

Читај повеќе

Мицковски: Одзивот можеби нема да биде висок, но ќе биде кредибилен за идна Влада

Читај повеќе

Мисајловски: Плата од 36.000 денари за наставниците од основното и средното образование

Читај повеќе

Дневен преглед на состојбата со COVID-19 во светот

Читај повеќе

Градоначалникот на Сеул е најден мртов

Читај повеќе

Филипче: Повеќе од 20 дена со стабилен број на хоспитализирани пациенти

Читај повеќе

Обезбедена современа биолошка терапија за пациентите со малигни заболувања

Читај повеќе

Зибери: Социјална пензија за секоја жена која не го остварила правото на работна пензија

Читај повеќе