Twitter отстрани 70.000 профили поврзани со движењето QAnon

Twitter отстрани 70.000 профили поврзани со движењето QAnon (КјуАнон) со цел да спречи оваа социјална мрежа да се користи во поттикнување насилство, како организираниот упад во Капитол минатата среда, пренесе The New York Times.

Платформата започна со „чистка“ во петокот, блокирајќи го профилот на американскиот претседател Доналд Трамп.

„Овие профили во голема мерка споделуваа опасна содржина поврзана со движењето QAnon, главно посветени на ширење теории на заговор“, стои во соопштението на Twitter.

URL

Социјалните мрежи беа главни медиуми за комуницирање на Трам со јавноста, на Twitter го следеа 88 милиони луѓе во моментот кога неговиот профил беше блокиран, пренесе AFP. Ова движење му дава поддршка на Трамп.

За какви теории на заговор станува збор?

Според онлајн движењето QAnon, меѓународна педофилна елита киднапира и злоставува деца за да добие од нивната крв – дрога за подмладување. Таа елита се обидува да ја преземе власта врз светот. Според митот, тие предводат влада наречена Дип Стејт која во сенка ја води политиката на САД и на целиот свет. На другата, „добрата“ страна е Доналд Трамп кој води борба против Дип Стет. И, сега, според QAnon, педофилите сакаат да го тргнат Трамп од власт.

реклама

Спасовски: Во Вевчани не се случи ништо спектакуларно, сакаа инцидент и сензационалност

Read more

Спасовски: Секогаш ќе се најде некој мангуп за да се пофали на социјалните мрежи и да покаже дека е интересен

Read more

Нов скандал го тресе Холивуд: Актерот Арми Хамер обвинет дека е канибал и садист

Read more

И Меколи Калкин сака да го избришат Трамп од „Home Alone 2“

Read more

Интернет

Директорот на Twitter: Блокирањето на Трамп е исправна одлука, но е опасен преседан

Read more

Автогол: Американците масовно се приклучуваат на руска апликација

Read more

И YouTube се вклучи во бојкотот кон Трамп

Read more

Twitter отстрани 70.000 профили поврзани со движењето QAnon

Read more
 

Гик

  • filter

Samsung го најави Galaxy A32 5G кој ќе чини 279 евра

Читај повеќе
  • filter

Samsung ја претстави новата серија Galaxy S21

Читај повеќе

Директорот на Twitter: Блокирањето на Трамп е исправна одлука, но е опасен преседан

Читај повеќе
  • play_arrow
  • filter

Паметна маска на иднината: Штити 95% од вируси и бактерии

Читај повеќе
  • play_arrow

Ова е новиот Xiaomi Redmi Note 9T

Читај повеќе
  • play_arrow

НАСА 2021: Ајде да одиме на Месечината!

Читај повеќе
  • play_arrow
  • filter

Неверојатно откритие: Археолози го најдоа најстариот пештерски цртеж во светот

Читај повеќе
  • filter

HTC го претстави смартфонот Desire 21 Pro 5G

Читај повеќе

Signal за неколку дена стана најбараната апликација во светот

Читај повеќе