Twitter отстрани 70.000 профили поврзани со движењето QAnon

Twitter отстрани 70.000 профили поврзани со движењето QAnon (КјуАнон) со цел да спречи оваа социјална мрежа да се користи во поттикнување насилство, како организираниот упад во Капитол минатата среда, пренесе The New York Times.

Платформата започна со „чистка“ во петокот, блокирајќи го профилот на американскиот претседател Доналд Трамп.

„Овие профили во голема мерка споделуваа опасна содржина поврзана со движењето QAnon, главно посветени на ширење теории на заговор“, стои во соопштението на Twitter.

URL

Социјалните мрежи беа главни медиуми за комуницирање на Трам со јавноста, на Twitter го следеа 88 милиони луѓе во моментот кога неговиот профил беше блокиран, пренесе AFP. Ова движење му дава поддршка на Трамп.

За какви теории на заговор станува збор?

Според онлајн движењето QAnon, меѓународна педофилна елита киднапира и злоставува деца за да добие од нивната крв – дрога за подмладување. Таа елита се обидува да ја преземе власта врз светот. Според митот, тие предводат влада наречена Дип Стејт која во сенка ја води политиката на САД и на целиот свет. На другата, „добрата“ страна е Доналд Трамп кој води борба против Дип Стет. И, сега, според QAnon, педофилите сакаат да го тргнат Трамп од власт.

реклама

Сведоци на Илинденското востание: Каква Бугарија, рече Питу Гули, за Македонија излеговме!

Read more

Мицковски, временски патник - го честиташе Велигден на 2 август

Read more

Шоферски дилеми: Дали смеете да прескокнувате брзини?

Read more

Љетив на кров – BMW издание

Read more

Интернет

Google забрани апликации со милиони преземања

Read more

Google ќе ги забрани апликациите за купување сексуални услуги на интернет

Read more

Google и Facebook воведуваат задолжителна вакцинација за вработените во САД

Read more

Instagram ќе го преведува вашето Story на повеќе од 90 јазици

Read more
 

Гик

  • play_arrow

Првиот комерцијален сателит што може да се репрограмира беше лансиран во вселената

Читај повеќе

Google забрани апликации со милиони преземања

Читај повеќе
  • play_arrow

Руските космонаути објавија снимка од МВС по инцидентот

Читај повеќе
  • play_arrow

Дали новиот телескоп на НАСА ќе ја реши мистеријата за темната енергија?

Читај повеќе

Климатска криза пред 325 милиони години ги истребила праисториските ајкули

Читај повеќе

Што се случува со пчелите ако внесат кофеин?

Читај повеќе

Климатските промени ќе предизвикуваат уште поекстремни временски услови

Читај повеќе

Дали ќе ги спасиме северните бели носорози од истребување?

Читај повеќе

За два дена, на Гренланд се стопи доволно мраз за да ја потопи Флорида

Читај повеќе