Twitter повторно падна, корисниците добија порака дека „премногу твитале“

Многу корисници на Twitter не можеа да ја користат оваа социјална мрежа во средата, а причината се технички проблеми, пишува BBC.

Корисниците беа спречени да пишуваат твитови, па дури и добија порака во која пишуваше „го надминавте дневниот лимит за твитови“. Проблемите првично беа откриени од веб-страницата DownDetector.

Главниот извршен директор на Twitter, Илон Маск, ја намали својата работна сила во последните неколку месеци откако ја купи платформата во октомври за 44 милијарди долари. Минатиот месец Twitter имаше само 2.000 вработени, што е драстично помалку од 8.000 вработени пред доаѓањето на Маск.

Се чини дека техничкиот проблем е делумно решен, што го потврдија многу корисници.

Исто така, корисниците пријавиле проблем со пораките на Twitter.

Сè уште не е познато колку корисници имале проблеми.

Во последните недели, многу корисници се жалеа на грешки при користење на Twitter. Медиумите јавуваат дека Маск наредил суспензија на развојот на нови функции со цел да се максимизира стабилноста и робусноста на системот, особено поради приближувањето на Super Bowl.

Twitter исто така соопшти дека корисниците со претплата од 8 долари во САД можат да пишуваат твитови со повеќе знаци.

Претплатниците на Twitter Blue сега можат да напишат до 4.000 знаци, додека оние без претплата се ограничени на 280 знаци.

Тагови
реклама

Ограда од надвозник падна во Автокоманда, откорнати се дрвја, поплавени улици, делови од Скопје останаа без струја

Read more

Доларот зајакна, еврото ослабе

Read more

Оградата од мостот во Автокоманда падна врз две возила

Read more

6 симптоми дека имате дефицит на витамин Д во вашето тело

Read more

Интернет

TikTok ја претстави апликацијата Whee слична на Instagram

Read more

X официјално дозволува XXX содржина

Read more

Јутјуберот MrBeast го собори рекордот, официјално има најмногу претплатници

Read more

Дали Facebook може да ве извести кога некој ќе направи скриншот од ваша содржина?

Read more
 

Гик

  • filter

21 јуни 1816 – Рене Ленек го претставил првиот стетоскоп

Читај повеќе

Microsoft повторно е највредната компанија во светот

Читај повеќе
  • filter

Откриен потонат брод стар 3.300 години, со стотици недопрени амфори

Читај повеќе

Илон Маск: Во иднината нема да има телефони

Читај повеќе

Астрономите за прв пат посведочија будење на црна дупка

Читај повеќе

Apple најави голема промена за iOS 18

Читај повеќе

Google предупредува: Не паѓајте на оваа измама!

Читај повеќе

Apple го прекина развојот на Vision Pro 2, догодина ќе претстави подостапен модел

Читај повеќе

Научниците открија илјадници тони замрзната вода на Марс

Читај повеќе