Twitter повторно падна, корисниците добија порака дека „премногу твитале“

Многу корисници на Twitter не можеа да ја користат оваа социјална мрежа во средата, а причината се технички проблеми, пишува BBC.

Корисниците беа спречени да пишуваат твитови, па дури и добија порака во која пишуваше „го надминавте дневниот лимит за твитови“. Проблемите првично беа откриени од веб-страницата DownDetector.

Главниот извршен директор на Twitter, Илон Маск, ја намали својата работна сила во последните неколку месеци откако ја купи платформата во октомври за 44 милијарди долари. Минатиот месец Twitter имаше само 2.000 вработени, што е драстично помалку од 8.000 вработени пред доаѓањето на Маск.

Се чини дека техничкиот проблем е делумно решен, што го потврдија многу корисници.

Исто така, корисниците пријавиле проблем со пораките на Twitter.

Сè уште не е познато колку корисници имале проблеми.

Во последните недели, многу корисници се жалеа на грешки при користење на Twitter. Медиумите јавуваат дека Маск наредил суспензија на развојот на нови функции со цел да се максимизира стабилноста и робусноста на системот, особено поради приближувањето на Super Bowl.

Twitter исто така соопшти дека корисниците со претплата од 8 долари во САД можат да пишуваат твитови со повеќе знаци.

Претплатниците на Twitter Blue сега можат да напишат до 4.000 знаци, додека оние без претплата се ограничени на 280 знаци.

Тагови
реклама

Како Американците го „украдоа“ најнапредниот советски хеликоптер?

Read more

Што значи кога ви игра окото и дали може да биде сериозно предупредување?

Read more

Кои 19 Samsung телефони нема да го добијат ажурирањето на Android 14?

Read more

Шест причини зошто леблебијата е една од најздравите намирници

Read more

Интернет

Среќен роденден Twitter: Што пишува во првиот твит објавен пред точно 17 години?

Read more

Како најдобро да се заштитите кога купувате онлајн?

Read more

Како да ги решите проблемите со Wi-Fi конекцијата?

Read more

Instagram добива нова функција

Read more
 

Гик

Ново истражување за магичното дејство на пијалакот ајауаска

Читај повеќе

Среќен роденден Twitter: Што пишува во првиот твит објавен пред точно 17 години?

Читај повеќе

Кои 19 Samsung телефони нема да го добијат ажурирањето на Android 14?

Читај повеќе

Зошто светот не мрда со прст да се спаси од климатските промени?

Читај повеќе
  • play_arrow

Роботска ајкула од Темза дневно собира по 21 илјада шишиња

Читај повеќе

Како најдобро да се заштитите кога купувате онлајн?

Читај повеќе

Нови докази за мајката на Да Винчи - била робинка од Источна Европа?

Читај повеќе

На Земјата ѝ се заканува фосфогедон - што е тоа?

Читај повеќе

Што може да направи Xbox Series X, а PlayStation 5 не може?

Читај повеќе