Twitter се повлече од доброволниот кодекс на ЕУ во борбата против дезинформации

Социјалната мрежа Twitter се повлече од доброволниот кодекс на Европската Унија за борба против дезинформациите на интернет, објави Европската комисија.

Комесарот за внатрешен пазар Тиери Бретон рече дека Twitter се откажува од доброволниот кодекс на добра практика за спротивставување на дезинформациите.

„Но обврските остануваат. Можете да бегате, но не можете да се скриете“, напиша Бретон на Twitter доцна во петокот.

Кодексот вклучува обврска за следење на политичкото рекламирање, прекин на финансирањето на авторите на дезинформации и соработка со организации за проверка на факти. Бретон рече дека борбата против дезинформациите ќе биде законска обврска според таканаречениот Закон за дигитални услуги, кој стапува на сила на 25 август.

Новиот закон, исто така, значи дека компаниите ќе мора да ги ублажат своите платформи и да ги отстранат штетните содржини како што се дезинформациите и да воведат протоколи за да го блокираат нејзиното ширење. Компаниите исто така мора да ја зголемат транспарентноста во однос на нивниот однос со нивните корисници и да ги поедностават договорите со нив.

„Нашите тимови ќе бидат подготвени да го спроведат (законот)“, напиша Бретон. Twitter и другите социјални мрежи, вклучително и TikTok, Meta и Google, го потпишаа доброволниот кодекс во 2018 година. Во февруари, комисијата објави извештаи за тоа како платформите го имплементираат кодексот и забележа дека Twitter не обезбедил „конкретни информации или насочени податоци“ поврзани на обврските за транспарентност.

Тагови
реклама

Едно овошје е број еден за намалување на крвниот притисок

Read more

Решението за лошиот здив од лукот стои во фрижидерот

Read more

Зошто археолозите стравуваат да ја отворат гробницата на првиот кинески император?

Read more

Апасиев: Убиецот на Ибе Паликуќа сега има улица во Скопје

Read more

Вести

Робот ќе пребарува објекти што горат и ќе наоѓа луѓе што треба да се спасат

Read more

Каква црвена боја се користи низ Европа?

Read more

Најголемата соларна термална платформа во Европа никна во Белгија

Read more

Во САД се отвора првата фабрика за производство на хуманоидни роботи

Read more
 

Гик

Решена е децениската мистерија што ги прави отпечатоците од „копита“ на дното на океанот

Читај повеќе

Apple започна со продажба на iPhone телефони произведени во Индија

Читај повеќе

Робот ќе пребарува објекти што горат и ќе наоѓа луѓе што треба да се спасат

Читај повеќе
  • filter

Xiaomi ги претстави Redmi Note 13, 13 Pro и 13 Pro+

Читај повеќе

Дали црните дупки се зголемуваат како што универзумот се шири ?

Читај повеќе
  • play_arrow

Што ако НАСА воопшто не постоеше?

Читај повеќе

Xiaomi Redmi Note 13 Pro ќе има невообичаено висок капацитет на меморија и брзина на полнење

Читај повеќе

Каква црвена боја се користи низ Европа?

Читај повеќе

Facebook го смени логото, ја забележувате ли разликата?

Читај повеќе