Уапсен Ковачот - водач на мексиканската банда Санта Роса де Лима

МИА/КАЈГАНА
/ 03.08.2020 / 12:23

Во мексиканската држава Гванахуто вчера беше уапсен Хосе Антонио Јепез Ортиз, водачот на злогласната банда Санта Роса де Лима, познат како Ел Маро (Ковачот).

Бандата Санта Роса де Лима со години е во судир со нарко-картелот Халиско.

Remote video URL

Ел Маро е познат по тоа што поставуваше видеоснимки со емотивни пораки до своите следбеници. Во јуни тој објави снимка на која плаче по апсењето на неколкумина негови приврзаници и роднини. Во друго видео тој се закануваше дека ќе се здружи со картелот Синалоа и ќе го победи Халиско, мексикански картел кој бележи најбрза експанзија досега.

Remote video URL

Санта Роса де Лима не е картел, туку моќна насилна банда која краде гориво од нафтоводите и рафинериите, а исто така ограбува и товарни возови. Кога возовите и нафтоводите ја зајакнаа безбедноста, бандата почна да се занимава со киднапирање и уцени.

Remote video URL
реклама

Мурињо ни се фати за 5 сантиметри: Нѐ накодоши дека головите ни се ниски

Read more

Емоционално интелигентните луѓе никогаш нема да ги кажат овие реченици

Read more

Во Србија се урна воен авион, пилотот загина

Read more

Трудница го спаси сопругот од напад на ајкула

Read more

Свет

Асанж го анализирал самоубиството на генералот Праљак

Read more

Ким се извини за убиството на јужнокорејскиот службеник

Read more

Додека закрепнуваше во Берлин, во Русија сè му запленија

Read more

Дневен преглед на состојбата со COVID-19 во светот

Read more

Вести

УХМР: Од утре локални поројни дождови

Читај повеќе
  • play_arrow

Ветераните на ОВК до ЕУЛЕКС: Ќе ви одговориме исто како на Југославија

Читај повеќе

Глоба од 50.000 евра за САСА по истекот на јаловиштето

Читај повеќе

Заев: Пописот ќе се спроведе во април 2021 година

Читај повеќе

Асанж го анализирал самоубиството на генералот Праљак

Читај повеќе

Во Србија се урна воен авион, пилотот загина

Читај повеќе

Скопјанец обвинет за запуштање и малтретирање на дете​

Читај повеќе

Приведени девет лица барани со потерница за издржување затворска казна

Читај повеќе

Заев: Полициската бруталност е за најсилна осуда

Читај повеќе