Уапсен напаѓачот кој со лак и стрела уби пет лица во Норвешка

Б.С.Б.
/ 14.10.2021 / 08:29

Во средата навечер 37-годишен дански државјанин со место на живеење во Копенхаген уби пет лица во напад со лак и стрела во градот Конгсберг, југозападно од Осло.

Две лица кои го преживеаја нападот се на интензивна нега, но повредите не се опасни по живот.

Полицијата го истражува мотивот за нападот, но засега не е окарактеризиран како терористички, се верува дека дејствувал сам.

Remote video URL

Норвешката премиерка Ерна Солбер изјави дека извештите за инцидентот се ужасни.

„Разбирам дека многу луѓе се плашат, но важно е да се нагласи дека полицијата засега ја контролира ситуацијата“, изјави таа.

Напаѓачот во поход тргнал во супермаркет во западниот дел на градот, а меѓу повредените е и полицаец кој не бил на должност. Напаѓачот е приведен 34 минути по почетокот на нападот.

По овој напад на сите полициски службеници низ земјата им е наредено да носат огнено оружје како дополнителна заштитна мерка. Обично, полицијата во оваа земја не е вооружена.

Remote video URL
Тагови
реклама

Јавноста незадоволна од статуата на покојниот пејач: Ако ова е Тоше...

Read more

Осум секс митови што важат само во порно филмови

Read more

Четири нови авиодестинации од Скопје до крајот на годинава

Read more

Газдата на Њукасл пречекан со транспарент: Треба да си терорист и убиец за да купиш англиски клуб

Read more

Свет

Салвини: Како е тоа судење на кое Ричард Гир ќе сведочи против мене?

Read more

Орбан ја спореди Европската Унија со Советскиот Сојуз

Read more

Уапсен еден од најголемите наркобосови во светот

Read more

Австрија: Нови строги мерки само за невакцинираните

Read more
 

Вести

Димитров: Постои обврска и Бугарија да не се меша во внатрешните македонски работи

Читај повеќе

Пад на утринските температури, од вторник под нулата

Читај повеќе

Прегазен пешак во Тетово

Читај повеќе

Средно Водно преку вело патека поврзано со центарот на Скопје

Читај повеќе

Салвини: Како е тоа судење на кое Ричард Гир ќе сведочи против мене?

Читај повеќе

Орбан ја спореди Европската Унија со Советскиот Сојуз

Читај повеќе

Дали жените заработуваат помалку од мажите бидејќи не преговараат за покачувања како нив?

Читај повеќе
  • play_arrow
  • filter

Уапсен еден од најголемите наркобосови во светот

Читај повеќе

Четири нови авиодестинации од Скопје до крајот на годинава

Читај повеќе