Уапсен осомничен за подметнување на пожарите во Турција

Турскиот претседател Реџеп Тајип Ердоган денеска изјави дека е уапсен осомничен за подметнување на шумските пожари во областа Милас во провинцијата Мугла.

„Едно лице беше уапсено во рамките на истрагата за пожарот во Милас. Се сомневаме дека тој е одговорен за подметнување на шумскиот пожар“, рече Ердоган.

Турските власти не ја отфрлија можноста членовите на Курдистанската работничка партија (ПКК) да бидат одговорни за подметнување на пожарите.

Шумските пожари избувнаа на 28 јули недалеку од одморалиштето Манавкат во провинцијата Анталија, поттикнати од високите температури во регионот. Потоа избувнаа пожари во неколку провинции, вклучувајќи ги Ајдин и Мугла.

Агенцијата за вонредни ситуации соопшти дека во пожарот загинале шест лица. 88 од 98 пожари се изгаснати.

реклама

Беше еден од најплатените актери во Холивуд, банкротира купувајќи глупости

Read more

Британците панично купуваат гориво, бензинските пумпи останаа без залихи

Read more

Волкановски го предизвика Мекгрегор

Read more

Били Ајлиш: Изгубив 100.000 следбеници поради моите големи гради

Read more

Свет

Јајце за Макрон

Read more

Кина сака да го намали бројот на абортуси од „немедицински причини“

Read more

Пандемијата го намали очекуваниот животен век најмногу од Втората светска војна наваму

Read more

Турција издаде предупредување за цунами по земјотресот на Крит

Read more
 

Вести

  • play_arrow

Јајце за Макрон

Читај повеќе

Борис Трајковски, Киро Глигоров и Никола Кљусев најпопуларни политичари во изминатите три децении

Читај повеќе

Кина сака да го намали бројот на абортуси од „немедицински причини“

Читај повеќе

Доларот ослабна, цените на нафтата пораснаа

Читај повеќе

Пандемијата го намали очекуваниот животен век најмногу од Втората светска војна наваму

Читај повеќе

Дневен ковид-биланс: 112 новозаразени и 12 починати

Читај повеќе

Македонки уапсени во Србија заради лажирање на вакцинација

Читај повеќе

Бесплатен јавен превоз за скопјани е едно од решенијата за модерен главен град на Данела Арсовска

Читај повеќе

Становите од поранешна ЈНА ќе може да се откупуваат, барањата се поднесуваат до 15 јануари

Читај повеќе