Уапсен по грешка: Пакистански таксист ослободен од Гвантанамо по 17 години тортура

Пакистанскиот таксист Ахмед Рабани ќе биде ослободен од затворот Гвантанамо откако мина 17 години тортура во затвор, без да биде обвинет и осуден.

Рабани е затворен откако бил по грешка заменет за баран терорист, а доживеал ужасни тортури иако никогаш не бил обвинет за какви било злосторство, пишува Russia Today.

Ослободувањето е најавено минатата година, по 19 години затвор од кои 17 бил во Гвантанамо. Се почнало во 2002 година кога бил уапсен од пакистанските власти, кои мислеле дека станува збор за баран терорист. Таксистот бил уапсен пред станот на терористот и бил продаден на Американците. Апсењето се случило истиот ден кога се уапсени уште неколку луѓе осомничени дека биле дел од Ал Каеда.

Меѓу нив бил и член од обезбедувањето на Осама Бин Ладен.

Но, Рабани никогаш не бил обвинет за некое злосторство, а сега се верува дека никогаш не бил поврзан со тероризам. Сепак, по апсењето минал повеќе од 545 дена во објект на ЦИА во Авганистан, а деталите се наведени во извештајот на Американскиот сенат за мачење од 2014 година.

Пакистанецот долго време бил во окови и со рацете над главата. Поради таа мачна позиција Рабани се обидел да си ја отсече сопствената рака за да стави крај на болката.

Сведочења на затвореници држени во истиот затвор говорат за келии полни инсекти, претепувања, несоница, закопувања во симулирани гробници, посипување со студена вода, забрана за капење со месеци.

Организацијата Reprieve која објави за ослободувањето на Рабани, тврди дека истражителите знаеле дека имале погрешен човек, но сепак го мачеле.

Неговиот случај предизвика меѓународно внимание во 2018 година кога објави статија во која го опиша физичкото и сексуалното злоставување од страна на чуварите, а навел и дека бил присилно хранет.

„Нема ни утро ни вечер, само очај“, напиша тогаш тој.

Условите во Гвантанамо негативно влијаеле на неговото ментално здравје. Тој има 19-годишен син кој никогаш не го видел, не го прегрнал.

„Нема да славиме додека не се врати во Пакистан, кај своето семејство и не го прегрне 19-годишниот син за првпат“, изјави адвокатот Марк Махер.

Од 780 луѓе затворени во Гвантанамо, 732 се преместени или ослободени, а 38 се уште таму. Девет затвореници починале во затворот.

Тагови
реклама

Марихуана или алкохол: Што е поштетно?

Read more

Еврото какво што го знаеме наскоро заминува во историјата

Read more

Првата капсула за евтаназија одобрена во Швајцарија

Read more

Солзи и 8 часа сведочење: Жртва на Епстин зборуваше за „оргиите“ во авионот „Лолита експрес“

Read more

Живот

Пет работи за кои треба да разговарате со партнерот пред да имате бебе

Read more

Истражување: Пицата може да ја подобри продуктивноста на работното место

Read more

Три лоши навики на интелигентните луѓе

Read more

Воздухот во Чернобил е помалку радиоактивен благодарение на нова технологија

Read more
 

Магазин

Непријатни прашања кои никогаш не треба да ги поставувате

Читај повеќе

Пет работи за кои треба да разговарате со партнерот пред да имате бебе

Читај повеќе
  • play_arrow

Десет вежби за кои не вреди да си го трошите времето

Читај повеќе
  • play_arrow

Како усните да ви изгледаат поголеми и полни, без естетски зафати?

Читај повеќе

Истражување: Пицата може да ја подобри продуктивноста на работното место

Читај повеќе

Три лоши навики на интелигентните луѓе

Читај повеќе
  • play_arrow

Колку често треба да ја переме облеката, според дерматолозите?

Читај повеќе

Масло од рузмарин: 5 проблеми за кои може да ви помогне оваа билка

Читај повеќе

Воздухот во Чернобил е помалку радиоактивен благодарение на нова технологија

Читај повеќе