Уапсена египетска инфлуенсерка поради фотосесија во Гиза

Египетската манекенка Салма Ел-Шими била уапсена на 30 ноември веднаш откако одржала куса фотосесија во Сакара – археолошко наоѓалиште во градот Гиза. Локалитетот неодамна беше многу актуелен откако беа откриени најмалку 100 запечатени саркофази со мумифицирани тела во нив.

Имено, 26-годишната инфлуенсерка и нејзиниот 22-годишен фотограф Хосам Мухамед немале дозвола за фотографирање на местото, а претставник на ресорното министерство ја нарече облеката на Ел-Шими – тесен бел фустан со појас и околувратник со традиционална монистра – „несоодветна“. Мухамед потврди дека потоа тие двајца, некако, се спогодиле со власите и одговорните за наѓалиштето, па избегнале казна.

Манекенката се фотографираше близу Пирамидата на Џозер, изградена некаде во 27. век пред Христа. Притоа, таа сакала да изгледа како кралицата (фараонка) „Малбан-тити“ – измислено име-сложена од зборот „малбан“ – вид локум и името на славната Нефертити.

Властите ја обвинија Ел-Шими за „нарушување на цивилизацијата и навреда на големата фараонска историја“. Египетските закони важат за прилично строги во таа смисла.

Но, и покрај сите непријатности, „локум-тити“ објави дел од слииките на Instagram, по согласноста од луѓето одговорни за наоѓалиштето.

Тагови
реклама

Кога COVID-19 ќе стане лесна болест како настинка?

Read more

Моќна порака: Погледнете како ТВ водителка ги поддржа жртвите на сексуално насилство

Read more

Google блокираше 164 опасни апликации: Веднаш избришете ги од телефонот

Read more

Бугарски програмер доби одговор од Илон Маск по 154 дена чекање

Read more

Чек дис аут

Стјуардеса советува – овие работи никогаш не треба да ги нарачате во авион

Read more

Три месеци незабележано живеел на аеродром поради страв од короната

Read more

Ги потроши сите џокери на едно прашање за популарна Netflix серија

Read more

Музеј во Бразил има колекција од најлошо направени восочни фигури

Read more
 

Магазин

Разлика во години меѓу партнерите - дали бројките се навистина важни?

Читај повеќе

Работат против имунитетот – овие три намирници ја саботираат одбраната на организмот

Читај повеќе

Стјуардеса советува – овие работи никогаш не треба да ги нарачате во авион

Читај повеќе

Три месеци незабележано живеел на аеродром поради страв од короната

Читај повеќе

Го намалува холестеролот, помага за слабеење, спречува рак - моќта на куркумата

Читај повеќе
  • play_arrow

Ги потроши сите џокери на едно прашање за популарна Netflix серија

Читај повеќе

Нежна, искрена, забавна: Сè што треба да знаете за жената Водолија

Читај повеќе
  • play_arrow
  • filter

Музеј во Бразил има колекција од најлошо направени восочни фигури

Читај повеќе
  • play_arrow
  • filter

Меланија не избра американски дизајнер ни за нејзиниот последен ден како прва дама

Читај повеќе