СПРЕЧЕН ИНЦИДЕНТ ПЛАНИРАН ЗА НАТПРЕВАРОТ КОСОВО-ЧЕШКА

Уапсени Чеси кои планирале да летаат дрон со парола „Косово е Србија“

Косовската полиција синоќа приведе осуммина чешки државјани, осомничени дека планирале да предизвикаат инцидент на денешниот фудбалски натпревар меѓу репрезентациите на Косово и Чешка, кој се одвива во рамки на квалификациите за европското првенство во фудбал 2020 година, јави дописникот на МИА од Приштина.

Официјални извори од косовската полиција информираа дека кај шест машки и две женски лица дојдени од Чешка, од полицијата во градот Урошевац биле откриени еден дрон, знамиња на Република Србија и транспаренти со српски симболи и пораки против косовската држава, односно со написи на српски јазик „Нема предавање“ и „Косово е српско“. Освен овие материјали, кај приведените, од кои еден има и српско државјанство, пронајдени се и конфискувани и една камера и два апарати за радиоврски.

Според приштинските медиуми, оценка на надлежните косовски служби е дека приведените навивачи од Чешка планирале во текот на денешниот фудбалски натпревар со дрон да ги истакнат српските знамиња и антикосовските транспаренти, со што би испровоцирале „ситуација која би можела да предизвика сериозни проблеми“ на стадионот „Фадиљ Вокри“ во Приштина.

Мајорот на косовската полиција, Мехметали Хајдини за порталот Koha.net изјави дека чешките државјани синоќа се задржани на распит во полицијата во Урошевац.

Натпреварот меѓу Косово И Чешка, во рамките на групата А од квалификациите за „Еуро 2020“ ќе се одигра денеска со почеток во 15 часот.

реклама

Во забавена снимка: Како делуваат различните маски за заштита од COVID-19?

Read more

Порнографски видеа и фотографии со девојки и жени од Гевгелија препраќани на социјалните мрежи

Read more

Српски туристи избркани од грчкиот остров Евија

Read more

Како би ја опишале Македонска Пошта во една фотографија?

Read more

Фудбал

Норвич испадна од Премиер лигата

Read more

Зидан го пофали Куртоа по синоќешната победа над Алавес

Read more

Македонија ЃП има двајца фудбалери позитивни на коронавирус

Read more

Новата сезона во Бундеслигата ќе започне во септември

Read more

Спорт

Норвич испадна од Премиер лигата

Читај повеќе
  • play_arrow

Зидан го пофали Куртоа по синоќешната победа над Алавес

Читај повеќе

Македонија ЃП има двајца фудбалери позитивни на коронавирус

Читај повеќе

Новата сезона во Бундеслигата ќе започне во септември

Читај повеќе
  • play_arrow

Серхио Рамос со оваа вежба покажа зошто е во најдобра форма

Читај повеќе

Направена жрепката и за Лига Европа

Читај повеќе

Извлечени двојките за остатокот од Лигата на шампионите

Читај повеќе

Златан: Ибра не е играч за Лига Европа

Читај повеќе
  • play_arrow

Нов кикс на Интер, го загуби 3. место

Читај повеќе