Уапсени членови на хакерска група, запленета опрема во вредност од 100.000 евра

Полската и швајцарската полиција со помош на Европол ја разоткрија хакерската група Infinity Black која била вклучена во дистрибуција на украдени доверливи податоци на корисници, креирање и дистрибуција на малициозен софтвер и алатки за хакирање.

Полската национална полиција на 29 април изврши претрес на 6 локации во 5 полски региони и уапси 5 лица за кои се верува дека се членови на хакерската група Infinity Black, се наведува во соопштението на Европол.

Полицијата запленила опрема, хард-дискови и криптовалупи во вредност околу 100.000 евра.

Хакерите направиле софистицирани програми за да добијат пристап до швајцарски сметки. Полицијата затвори две платформи со податоци на корисници кои имале повеќе од 170 милиони на сметката.

Тагови
реклама

Топ 10 најпиратирани филмови на неделата

Read more

Гаф на романски министер стана хит на социјалните мрежи

Read more

Рецепт на денот: Пролетни крокети од компири

Read more

Силно невреме во северниот дел на Хрватска

Read more

Вести

Прво лансирање на ракета со човечки екипаж од територијата на САД по 9 години

Read more

Netflix го подобри квалитетот на стримување во неколку земји

Read more

Лансиран мистериозен вселенски авион на американската војска

Read more

Facebook ќе исплати 52 милиони долари на модераторите за отстранување вознемирувачки содржини

Read more

Гик

  • filter

Xiaomi подготвува смартфон на преклоп со ротирачки камери?

Читај повеќе
  • play_arrow

Видеоиграта Valorant пристигнува на 2 јуни

Читај повеќе

Познато кога ќе биде претставен Samsung Galaxy Note 20

Читај повеќе
  • filter

Samsung го претстави Galaxy S20 Tactical Edition наменет за војници

Читај повеќе

Кибер-окото функционира исто како човечкото око

Читај повеќе
  • play_arrow

Научници снимија раѓање на ѕвезден систем

Читај повеќе

Прво лансирање на ракета со човечки екипаж од територијата на САД по 9 години

Читај повеќе
  • play_arrow

Поглед во новиот лаптоп Surface Book 3

Читај повеќе

Апдејтот Euro 2020 за PES ќе стигне во јуни

Читај повеќе