Убавините на Македонија преку објективот на Евгениј Хоуп

Под псевдонимот на писателот Евгениј Хоуп се крие Милош Димковски од Куманово кој е инспирација на многу млади луѓе во Македонија. Писател, автостопер, фотограф – со сигурност сте налетале на неговиот профил на Instagram.

Дечкото кој помина повеќе од 30.000 километри и повеќе од 20 држави на Стариот континент, сега ја истражува Македонија.

Погледнете ги ретките убавини на нашата земја видени низ неговиот објектив. Интересно е тоа што секое место го поврзува со некоја приказна. Направивме избор од некои од неговите најдобри фотографии. Уживајте!

URL
View this post on Instagram

Еден викенд со друштво тркнавме до #ohrid. Онака на ден-два. Никој немаше претстава дека ќе се појави корона. Решив да го посетам Заливот на коските, бидејќи никој не сакаше да ми прави друштво, тргнав сам. И така сум навикнат на самотнички екскурзии. ⁣⁣ ⁣⁣ Баш тие денови ја читав #walden од Хенри Дејвид Торо кога налетав на овој галеб. Молкум го набљудував и наеднаш се сетив на една реченица од книгата. Како однатре да ја почувствував. Торо вели дека никогаш во животот не пронашол толку дружељубив сопатник како самотијата. ⁣⁣ ⁣⁣ Си потврдив себеси. Климнав со главата и решив да не реметам туѓа самотија, макар на птица. Во такви моменти се создаваат најдобри дела. Барем кај нас, луѓето.⁣⁣ ⁣⁣ #истражијамакедонија #инстаграмџии #фотонаденот #фотонанеделата #vscobalkan #makemoments #agameoftones #seagull #seagullsofinstagram #henrydavidthoreau #solitudeisbliss #solitudine #birdsofig #ohridlake #macedonia #findyourwild #findyouradventure #travelerslife #birds_private #birds_brilliance #travelgram

A post shared by Evgenij Houp (@evgenij.houp) on

URL
View this post on Instagram

Цело време си повторувам во себе да ги маркирам местата што ги имам посетено во #македонија. Де кањони, водопади, напуштени села, планински врвови и магични простори со примамливи легенди... ⁣⁣ ⁣⁣ Деновиве баш ќе споделам со вас некои интересни локации што може да ги посетите летово. И така ретко кој од нас ќе замине на патување надвор од границите. ⁣⁣ ⁣⁣ Не знам за вас, ама после сите овие гадости со кои се соочуваме немам некоја посебна желба да отпатувам во странство. Ама знам дека еден ден ќе надокнадам! ⁣⁣ ⁣⁣ Пишете и вие некоја рута и непозната дестинација за патување во Македонија. Фер плеј, нели? 🤠⁣⁣ ⁣⁣ 🗺️ #истражијамакедонија⁣⁣ ⁣⁣ .⁣⁣ .⁣⁣ .⁣⁣ ⁣⁣ #фотонаденот #фотонанеделата #инстаграмџии #waterfallsfordays #natgeotraveller #travellingthroughtheworld #bestoftheday #explorewithme #exploretocreate #nomadlifestyle #goprouniverse #goprophotography #goprophoto #vscomacedonia #exploremore #living_destinations #iamtb

A post shared by Evgenij Houp (@evgenij.houp) on

реклама

Голема експлозија и во Русија

Read more
Полициски командир на ГП „Деве Баир“ ја злоупотребил службената положба

Полициски командир на ГП „Деве Баир“ ја злоупотребил службената положба

Read more
Роман Абрамович во Дубровник наточи гориво во вредност од еден милион евра

Роман Абрамович во Дубровник наточи гориво во вредност од еден милион евра

Read more
Мајката на Роналдо: Син ми е жртва на мафијата

Мајката на Роналдо: Син ми е жртва на мафијата

Read more

Уметност

Заборавени во времето: Напуштени пијана низ Европа

Read more

Корона графити – улична уметност во време на пандемија

Read more

Скопје помеѓу две катастрофи – илустрации на Зоран Кардула

Read more

Ова се веројатно најлошите дизајни што сте ги виделе

Read more

Фото

  • filter

10 август 1913, Со Букурешкиот договор била поделена Македонија

Читај повеќе
  • filter

Како изгледаше првиот училиштен ден во Хјустон?

Читај повеќе
  • filter

Филипче се врати во операционата сала

Читај повеќе
  • filter

Заборавени во времето: Напуштени пијана низ Европа

Читај повеќе
  • filter

7 август 1816, Лаенек го пронашол стетоскопот

Читај повеќе
  • filter

Неодоливи зајчиња

Читај повеќе
  • filter

6 август 1945, САД ја фрлија првата атомска бомба врз Хирошима

Читај повеќе
  • filter

Бејрут по експлозиите, низ фотографии

Читај повеќе
  • filter

Што сѐ плови во Вардар?

Читај повеќе