Убавите жени се опасни по здравјето на мажите

Истражување на Универзитетот во Валенсија откри дека само 5 минути  во друштво на убави жени кај мажите го зголемува нивото на кортизол.

Тој ефект бил засилен доколку мажите биле во друштво на жена за која мислат дека немаат шанси со неа.

Хормонот кортизол го произведува надбубрежната жлезда во моменти кога таа личност е под физички или психички стрес, а се доведува во директна врска со срцеви и други заболувања.

Во истражувањето учествувале 84 студенти кои поединечно и во одвоени соби решавале судоку загатка. Две непознати личности, маж и физички привлечна жена исто така биле во собата.

Во моментот кога жената ќе ја напуштела собата, а двајцата мажи останале да седат заедно во собата, нивото на хормонот на стрес кај испитаникот не пораснало. Меѓутоа, кога испитаникот би останал во собата сам со жената, нивото на кортизол растело.

„Во оваа студија тргнавме од претпоставката дека повеќето мажи, во друштво на убава жена, имаат чувство како тоа да е идеална можност за додворување. И додека некои мажи избегнуваат убави жени мислејќи дека немаат шанси со нив, повеќето мажи всушност ќе имаат одредена хормонска реакција“, се објаснува во студијата.

Резултатите покажале дека нивото на кортизол кај мажите се зголемува по само 5 минути краток социјален контакт со млада, привлечна жена.

Кортизолот во мали количини може да има позитивен ефект, но хронично зголемен кортизол ги влошува одредените здравствени состојби како срцеви заболувања, дијабетес, хипертензија и импотенција.

Тагови
реклама

Гејтс: Се ближи крајот на пандемијата

Read more

Најдобрите љубовни комбинации во хороскопот

Read more

Убавица на денот: Ноам Алон

Read more

Заев: Груевски да си дојде дома, оттука да коментира ако има што да каже

Read more

Здравје

Зошто треба почесто да јадете лук?

Read more

Природни начини како да го контролирате високиот крвен притисок

Read more

Пет причини зошто треба да возите велосипед

Read more

Храна богата со калциум

Read more
 

Магазин

Најдобрите љубовни комбинации во хороскопот

Читај повеќе
  • play_arrow

Најдобриот рецепт за посни крофни

Читај повеќе

Како да препознаете лажно извинување?

Читај повеќе

Брз и вкусен појадок: Банички со спанаќ

Читај повеќе

Зошто ни се спие кога врне?

Читај повеќе

Осуденик на смрт бара стрелачки вод наместо инјекција

Читај повеќе
  • play_arrow

Седум начини како да ја намалите болката по вежбањето

Читај повеќе

Идеја за десерт: Посна торта со јагоди

Читај повеќе
  • play_arrow

Што доколку Сонцето би го замениле со друга ѕвезда?

Читај повеќе