„Убијци“ на тестостеронот кои мажите треба да ги одбегнуваат

А.С.
/ 22.04.2024 / 13:49

Храната има моќ да ве направи посилни и пофит со природно повисоки нивоа на тестостерон, но погрешната храна може да го направи спротивното, со зголемување на естрогенот, намалување на тестостеронот и предизвикување широк спектар на каскадни несакани ефекти како што се зголемување на телесните масти, губење на мускулната маса и опасноста да станете послаби и поуморни. Така, многу луѓе се обидуваат да го зголемат тестостеронот со јадење храна како лук, остриги и ѓумбир, но вистината е дека избегнувањето на храна што има потенцијал да го зголеми нивото на естроген е многу повлијателно бидејќи природно, ние не би консумирале многу од состојките и намирниците кои ни се достапни денес. Ова се најлошите намирници кои веројатно ќе ги „полудат“ вашите хормони со зголемување на естрогенот и намалување на тестостеронот. Со минимизирање на овие намирници ќе го максимизирате нивото на тестостерон за да почувствувате поголема мотивација, енергија и виталност.

реклама

Фит

Колку чекори дневно треба да правите за да бидете фит?

Read more

Зелено смути ги топи масните наслаги од стомакот

Read more

Што треба да јадете еден до три часа пред тренинг?

Read more

Четири намирници за порамен стомак

Read more

Нови видеа

play_arrow

Како Англичаните станаа добри во изведување пенали?

Read more
play_arrow
Пилешки раженчиња со јогурт сос

Пилешки раженчиња за кои не ви треба скара

Read more
play_arrow
Лекција за почетници: Месење леб со Џејми Оливер

Научете како се меси леб со Џејми Оливер

Read more
play_arrow

Топ 15 актери и актери кои глумеа стрејт ликови, а самите не се

Read more
play_arrow

Искрен трејлер за Beverly Hills Cop

Read more
play_arrow
Дали скап фотоапарат ве прави подобар фотограф?

Дали скап фотоапарат ве прави подобар фотограф?

Read more
play_arrow

Како се прави „газе за медаља“?

Read more
play_arrow

7 работи што никој не ви ги кажува за салото во долниот дел на стомакот

Read more
play_arrow

Глупави американски фејлови

Read more
play_arrow

Што добивате со карти од 30 и од 400 евра за ЕУРО 2024?

Read more
play_arrow

5 рецепти за вегански сладолед

Read more
play_arrow

Топ 15 неверојатни дрвени градби

Read more