ЕУРО 2020

УЕФА ги одреди барабаните за ЕУРО 2020

Жрепката за групната фаза од претстојното Европско првенство ќе се одржи на 30 ноември во Букурешт, а по тој повод УЕФА ги одреди барабаните од кои ќе се влечат репрезентациите учеснички.

При одредувањето на барабаните УЕФА одлучи предност да им даде на репрезентациите кои завршиле први во своите квалификациски групи. Но, и нив ги подреди според освоените бодови не рачунајќи ги натпреварите против последнопласираните репрезентации.

На жрепката единствено нема да бидат познати репрезентациите кои допрва преку баражите ќе изборат пласман и кои ќе се играат во март.

Жрепката ќе се изврши на 30 ноември во 18 часот во главниот град на Романија, Букурешт. Истата е полудиригирана бидејќи за некои репрезентации веќе е познато во која група ќе бидат.

За репрезентациите кои имаат град домаќин да можат да играат барем два натпревара дома, решено е само две такви репрезентации да може да бидат во една група.

Потоа бидејќи Украина и Русија не смее да играат една против друга поради политички причини, автоматски се знае дека Украина ќе биде во групата Ц. Таквиот механизам ја повлекува и Белгија за која останува единствено групата Б.

Поради таквите компликации веќе однапред е познато за некои репрезентации во која група се:

Група А во Баку и Рим
Италија

Група Б во Копенхаген и Санкт Петербург
Белгија, Русија, Данска

Група Ц во Амстердам и Букурешт
Украина, Холандија, (Романија)

Група Д во Лондон и Глазгов
Англија, (Шкотска)

Група Е во Билбао и Даблин
Шпанија, (Ирска)

Група Ф во Будимпешта и Минхен
Германија, (Унгарија)

Во заграда се репрезентациите кои имаат град домаќин и кои можат допрва да се пласираат преку мартовскиот бараж.

При евентуален пласман на Косово, одлучено е оваа репрезентација да не биде ставена во групата на Русија.

реклама

Фотошоп магија: Холивудските ѕвезди позираат со нивните најпознати ликови

Read more

Потресна снимка од Бејрут: Невеста позира во венчаница во момент на експлозијата

Read more

Пет грешки во сексот поради кои изгледате како почетник

Read more

Хороскопски знаци кои најлесно ги освојуваат женските срца

Read more

Фудбал

Вечер и утре продолжува Лигата на шампионите

Read more

Премиер лигата се враќа на три измени

Read more

„Ибра од Македонија“ ќе му даде нов живот на Јувентус

Read more

Бартомеу инсистира дека Меси ќе се пензионира во Барса

Read more

Спорт

Вечер и утре продолжува Лигата на шампионите

Читај повеќе

Познати групите и календарот за турнирот во Струга

Читај повеќе
  • play_arrow

Ни Дончиќ не го спаси Далас од Клиперс

Читај повеќе

Премиер лигата се враќа на три измени

Читај повеќе
  • play_arrow

„Ибра од Македонија“ ќе му даде нов живот на Јувентус

Читај повеќе

Бартомеу инсистира дека Меси ќе се пензионира во Барса

Читај повеќе

Алексис раскина со Манчестер и потпиша договор со Интер

Читај повеќе
  • play_arrow

Барселона донесе бразилски вундеркинд со 300 милиони откупна клаузула

Читај повеќе
  • play_arrow

Интер, Манчестер, Копенхаген и Шахтар обезбедија четврфинале во ЛЕ

Читај повеќе