Фудбал

УЕФА го објави тимот на неделата во Лигата на шампионите

2. мај 2019 - 15:02 | МИА
Нион, 2 мај 2019 (МИА) – Европската фудбалска федерација (УЕФА) го објави тимот на неделата по одигрувањето на првите два натпревара од полуфиналето во Лигата на шампионите.

Во изборот на УЕФА се најдоа:

Тер Штеген (Барселона)
Пике (Барселоан)
Алба (Барселона)
Блинд (Ајакс)
Роберто (Барселона)
Де Лигт (Ајакс)
Кутињо (Барселона)
Ван де Бек (Ајакс)
Зиех (Ајакс)
Меси (Барселона)
Суарез (Барселона).

Најмногу партиципира Барселона со седуммина, останатите четворица се од Ајакс, додека Тотенхем и Ливерпул немаат ниту еден играч во тимот на неделата на ЛШ во изборот на УЕФА. 

Коментирај