УЕФА ЕУРО 2020

УЕФА им ја одзеде организацијата на ЕУРО на Даблин и Билбао

Ф.З.
/ 23.04.2021 / 16:44

Извршниот комитет на УЕФА му ја одзема организацијата на ирскиот главен град, а ги префрли и натпреварите од Билбао, но во друг шпански град.

Непопустливост на градските власт во Даблин и Билбао во однос на присуството на публика на стадионите ги чинеше губење на организацијата на натпреварите од претстојното Европско првенство.

УЕФА денеска одлучи натпреварите предвидени да се играат во Даблин да бидат преместени во Лондон и Санкт Петербург, Шпанија проблемот сама го реши со тоа што наместо Билбао ќе се игра ЕУРО во Севиља, а Минхен се спаси откако дозволи присуство на барем 14.500 гледачи.

„Четирите натпревари првично одредени да се играат во Билбао ќе бидат преместени на 'Ла Картуха' стадионот во Севиља. Организацијата на овие натпревари е поддржано од автономната покраина Андалузија која потврди дека ќе дозволи публика од 30% од капацитетот на стадионот за натпреварите од групата Е и од осминафиналето“, соопшти УЕФА.

„Трите натпревари од групата Е кои првично беа резервирани за Даблин ќе бидат преместени на стадинот во Санкт Петербург, кој веќе е домаќин на три натпревари од групата Б и четвртфиналето. Натпреварот од осминафиналето резервиран за Даблин ќе биде преместен на 'Вембли' во Лондон“, додаде УЕФА.

Согласно на овие одлуки, сите билети кои се продадени за натпреварите во Даблин и Билбао се поништени, а на оние кои платиле за билет ќе им бидат рефундирани средствата. УЕФА дополнително ќе ја соопшти процедурата за набавка на билети на натпреварите кои се преместени за во Севиља, Лондон и Санкт Петербург. Оние кои веќе имале купено билет за Билбао и Даблин ќе имаат приоритет при купување билет за новите локации.

Тагови
реклама

Борељ: ЕУ не може да го запре Израел

Read more

Како Израел со децении ја презема територијата на Палестина?

Read more

Филипче: Рано е да се тргнат маските на отворено

Read more

Најжестоки воздушни напади врз Појасот Газа, загинаа 119 Палестинци

Read more
 

Ново

Како да го идентификувате типот на кожата и грижа за секој тип на кожа?

Читај повеќе
  • filter

Убавица на денот: Аманда Вентроне

Читај повеќе

Палестинците ги напуштаат населбите во близина на Појасот Газа поради израелските напади

Читај повеќе

Дутерте ѝ се закани на Кина: Нашето пријателство завршува тука

Читај повеќе
  • play_arrow

УЕФА ја презентираше официјалната песна за ЕУРО 2020

Читај повеќе

Samsung подготвува гејмерски смартфон

Читај повеќе

Се чека формална одлука од грчката Влада за отворање на границата

Читај повеќе

Филипче: Рано е да се тргнат маските на отворено

Читај повеќе

Околу 40.000 дози од AstraZeneca пристигнуваат денес, утре 100.000 од Sinopharm

Читај повеќе