КВАЛИФИКАЦИИ ЗА УЕФА КОНФЕРЕНЦИСКА ЛИГА 2024/2025

УЕФА контра Тиквеш: Нема играње на скопските горештини

Филип Здравески
/ 09.07.2024 / 17:14

УЕФА го промени терминот за деби европскиот натпревар на македонскиот куп победник Тиквеш.

Фото: ГФК Тиквеш АД Кавадарци

Наместо на скопската жештина од 17 часот, УЕФА денеска одлучи натпреварот против исландскиот тим Бреидаблик да се игра во вечерен термин од 20:30 часот.

Температурите кои деновиве во Скопје достигнуваат речиси до 40°C ја натераа УЕФА да реагира кога е во прашање натпреварот од 1. квалификациско коло во Конференциската лига. Тиквеш одлучи натпреварот против Исланѓаните да се игра од 17 часот, што УЕФА го имаше прифатено. Но, поради екстремната топлина денеска дојде до промена.

„Се известува спортската јавност, УЕФА го презакажа терминот на натпреварот ТИКВЕШ - БРЕИДАБЛИК и истиот ќе се одигра на 11.07.2024 во 20:30 часот, поради високите температури‼️“, соопшти кавадаречкиот клуб.

Неофицијално, Исланѓаните биле тие што деновиве вршеле притисок во УЕФА да се промени терминот.

Промената на терминот и финансиски ќе се одрази врз Тиквеш бидејќи изнајмувањето на стадионот чини значително повеќе кога се користат рефлекторите. Од друга страна, бидејќи се игра во работен ден повеќе публика ќе може да дојде во вечерен термин.

Натпреварот Тиквеш - Бреидаблик се игра в четврток, сега од 20:30 часот, а билетите се веќе во продажба во Кавадарци и тоа во „Стрит бар“, „Инфинити кафе“ и „Дистрикт кафе“. Во Скопје ќе можат да се купат на денот на натпреварот на билетарницата на Националната Арена „Тодор Проески“.

Според УХМР, високите температури ќе се задржат и во наредните денови и постепено и ќе се зголемуваат.

реклама

Досега починаа 31 од актерската екипа на култната серија Beverly Hills, 90210

Read more

Лудило на ЛОИ: ВАР по 2 часа поништи гол и ги врати Аргентина и Мароко на терен

Read more

Напиток што топи маснотии: Пијте го секој ден и слабејте здраво

Read more

Колачиња од кокос од само 4 состојки и готови за 30 минути

Read more

Фудбал

Лудило на ЛОИ: ВАР по 2 часа поништи гол и ги врати Аргентина и Мароко на терен

Read more

Струга конечно победи во Европа, Спировски со еврогол го реши Пјуник

Read more

ЕУРО 2024 - цртана ретроспектива

Read more

Кој е вишок во Манчестер Јунајтед?

Read more
 

Спорт

Синер нема да игра на Олимписките игри

Читај повеќе
  • play_arrow

Лудило на ЛОИ: ВАР по 2 часа поништи гол и ги врати Аргентина и Мароко на терен

Читај повеќе

Струга конечно победи во Европа, Спировски со еврогол го реши Пјуник

Читај повеќе
  • play_arrow

ЕУРО 2024 - цртана ретроспектива

Читај повеќе

Зимската Олимпијада во 2030 година ќе се одржи на Француските Алпи

Читај повеќе

Кој е вишок во Манчестер Јунајтед?

Читај повеќе

Очекуван потег: Новак не оди во Oлимпиското село, си зеде приватно сместување во Париз

Читај повеќе

Мурињо: Кога правев работи како Џеко, секогаш добивав црвен картон

Читај повеќе

Што сè ќе му запленат Русите на Хабиб?

Читај повеќе