УЕФА ЕУРО 2020

УЕФА наложи корекции на украинскиот дрес за ЕУРО

УЕФА делумно ја прифати жалбата на Русија поднесена поради изгледот на новиот дрес со кој украинската фудбалска репрезентација ќе настапи на ЕУРО 2020.

Украина од дресот ќе мора да го отстрани натписот „Слава Україні! Героям слава!“ (Слава на Украина! Слава на хероите!), откако УЕФА заклучи дека слоганот испраќа политичка порака и содржи историски и милитантен контекст.

„По детална анализа, натписот 'Героям слава!' очигледно е од политичка природа и затоа треба да биде отстранет од натпреварите во организација на УЕФА, изјави портпаролот на Европската куќа на фудбалот.

Руските политичари го критикува спорниот натпис, наведувајќи дека таа парола за време на Втората светска војна ја користеле украинските националисти, кои се бореле на страна на нацистите против Советската армија.

Картата на која се наоѓа и олуостровот Крим ќе остане на украинскиот дрес, бидејќи, како што истакна УЕФА, станува збор за меѓународно признати граници. Русија во 2014 година еднострано го припои Крим кон своите граници. Иако самите граќани на Крим на референдум одлучија да се припојат кон Русија, западниот свет не ја признава нивната одлука и желба.

Украина веќе играше натпревари со новите дресови и тоа пријателските против Северна Ирска (1:0) и Кипар (4:0), додека во мај против Бахреин (1:1) настапи во старите дресови.

На ЕУРО „Жолто-сините“ прво ќе ѝ се спротивстават на Холандија в недела од 21 часот, а потоа в четврток силите ќе ги одмерат со Македонија, за на крај групната фаза да ја завршат против Австрија на 21 јуни.

реклама

КАЈГАНА во Букурешт: Ечи македонската химна, навивачите подготвени да ги бодрат „рисовите“

Read more

Што е еректилна дисфункција и како се лекува овој проблем што ги мачи мажите?

Read more

Бајден го прекрши кралскиот протокол на средбата со Елизабета Втора

Read more

Три хороскопски знаци кои не знаат како да бидат сингл

Read more

Фудбал

Човекот кој го оживеа Ериксен: Имаше пулс и дишеше, а потоа сè застана

Read more

КАЈГАНА во Букурешт: Ечи македонската химна, навивачите подготвени да ги бодрат „рисовите“

Read more

Како се сака националниот тим!

Read more

Македонскиот дрес најубав на ЕУРО во изборот на ESPN

Read more
 

Спорт

  • play_arrow

Човекот кој го оживеа Ериксен: Имаше пулс и дишеше, а потоа сè застана

Читај повеќе

Како се станува државен првак во бокс со само три месеци тренинг?

Читај повеќе
  • play_arrow

КАЈГАНА во Букурешт: Ечи македонската химна, навивачите подготвени да ги бодрат „рисовите“

Читај повеќе
  • play_arrow
  • filter

Јелена Ѓоковиќ одушеви со навивањето за Ноле на дуелот со Надал

Читај повеќе
  • filter

Како се сака националниот тим!

Читај повеќе

Македонскиот дрес најубав на ЕУРО во изборот на ESPN

Читај повеќе

Почна ЕУРО 2020, но економското влијание ќе биде ограничено

Читај повеќе

Арнаутовиќ: Нè чека тежок натпревар, Македонците се квалитетни и со поддршка од целата нација

Читај повеќе

Англиската репрезентација „тежи“ 1,2 милијарди евра, колку вреди македонската?

Читај повеќе