УЕФА потврди: Ќе има битка на титаните Италија - Аргентина

Двата континентални шампиони ќе одиграат еден вид Суперкуп и тоа во јуни 2022 година, во пресрет на Мундијалот во Катар.

Откако ФИФА го укина Купот на конфедерациите на кој учествуваа сите шест континентални шампиони плус светскиот шампион и домаќинот на претстојниот Мундијал, а се одржуваше една година пред секој Мундијал, сега Европа и Јужна Америка решија меѓусебно да го воскреснат ова натпреварување.

„УЕФА и КОНМЕБОЛ денеска објавија проширување на нивната постојна соработка како и организација на натпревар помеѓу ЕУРО 2020 шампионот Италија и Копа Америка 2021 победникот Аргентина за време на интернационалниот прозорец во јуни 2022 на локација која допрва ќе биде потврдена“, соопшти европската куќа на фудбалот.

URL

Како што објави УЕФА, договорена е соработка за организирање на три вакви натпревари, што значи дека настанот нема да застане само на натпреварот Италија - Аргентина, туку ќе се повтори и во иднина, најмалку уште двапати.

Со оглед на тоа што со укинувањето на Купот на конфедерациите и со воведувањето на дуелот УЕФА - КОНМЕБОЛ шампионите на Африка, Азија, Океанија и Северна Америка се на некој начин тргнати настрана, за очекување е наскоро иницијатива и од нивна страна и воедно и нивно приклучување со што пак на некој начин ФИФА би била приморана да го врати укинатиот куп помеѓу сите континентални победници.

За потсетување, Купот на конфедерациите последен пат се одржа во 2017 година во Русија кога тогаш актуелниот светски шампион Германија во финалето го совлада јужноамериканскиот шампион Чиле со 1:0. ФИФА прво објави дека Купот наместо во Катар ќе се одржи во друга азиска земја, а поради тоа што во Катар температурите во јуни се екстремни, додека пак нема можност повторно да се пореметува меѓународниот фудбалски календар како за Мундијалот и да се игра во ноември/декември, но подоцна се реши целосно да го укине.

реклама

Ако станам премиер ќе го екстрадирам Груевски во Македонија, најави лидерот на унгарската опозиција

Read more

Која храна е најштетна за цревата?

Read more

Колку соларни панели му се потребни на едно домаќинство?

Read more

ЕУ драстично ја казни Полска: Варшава мора да плаќа милион евра дневно

Read more

Фудбал

Јужноамериканците одбиваат да играат на Светско првенство на секои две години

Read more

Чави прифати да се врати во Барселона

Read more

Наполи нема да учествува на Марадона купот

Read more

Барселона сака да го назначи Чави на тренерската позиција

Read more
 

Спорт

Јужноамериканците одбиваат да играат на Светско првенство на секои две години

Читај повеќе

Чави прифати да се врати во Барселона

Читај повеќе

Наполи нема да учествува на Марадона купот

Читај повеќе

Барселона сака да го назначи Чави на тренерската позиција

Читај повеќе
  • play_arrow

Столе Димитриевски херој во триумфот на Рајо над Барселона

Читај повеќе
  • play_arrow

Историски дебакл на Баерн, Милер им се извини на навивачите

Читај повеќе

Барселона по серија лоши резултати му даде отказ на Куман

Читај повеќе
  • play_arrow

Сасуоло го шокираше Јувентус среде Торино

Читај повеќе

Анчелоти: Азар е здрав, само претпочитам други играчи

Читај повеќе