УЕФА, Премиер лига, Ла Лига и Серија А се обединија против Супер лигата

УЕФА, ФА со Премиер лигата, РФЕФ со Ла Лига и ФИГЦ со Серија А заеднички ја осудија новонајавената Супер лига.

Европската куќа на фудбалот во заедничко соопштение со фудбалските федерации на Англија, Шпанија и Италија, како и нивните лиги кои, патем, се водечки три на светот, настапија со осуда за најавената Супер лига и најавија бескомпромисна борба против ова фудбалско зло.

„Сите ние дознавме дека неколку англиски, шпански и италијански клубови планираат да создадат затворено натпреварување, таканаречена Супер лига“, почнува соопштението.

„Доколку тоа се случи, сакаме да повториме дека ние - УЕФА, ФА, РФЕФ, ФИГЦ, Премиер лига, Ла Лига, Серија А, но и ФИФА и сите нејзини членки - ќе останеме обединети во нашите напори да спречиме ваков циничен проект, проект кој е создаден врз интересот на неколку клубови во време кога на општеството му е потребна солидарност повеќе од било кога“.

„Ќе ги земеме предвид сите расположливи мерки, на сите нивоа, и правни и спортски со цел да спречиме ова да се случи. Фудбалот се базира врз отворени натпреварувања и спортска заслуга; не смее да биде на друг начин“.

„Како што претходно објави ФИФА и шесте конфедерации, клубовите учесници ќе бидат суспендирани од учество во сите натпреварувања на домашно, европско и светско ниво, а на нивните играчи ќе им биде забрането да ги претставуваат своите репрезентации“.

„Им се заблагодаруваме на оние клубови од дрите земји, особено на француските и на германските клубови, кои одбиле да се приклучат во ова. Ги повикуваме сите љубители на фудбалот, навивачи и политичари, да ни се придружат во борбата против ваков проект доколку се оствари. Овој постојан себичен интерес на неколкумина веќе предолго трае. Доста е“, завршува соопштението.

реклама

Заврши најкрвавата битка во Украина, Азовстал во рацете на Русите

Read more

Полска бара демилитаризација и преименување на Калининград, Русите се изнасмеаја

Read more

Необична снимка: Уште еден доказ дека со Путин нешто не е вo ред?

Read more

Обрнете внимание: 6 важни симптоми кои укажуваат на опасен рак

Read more

Фудбал

ЛЕ финале во Севиља: 5.000 полицајци за гужва „тешка“ 50 милиони евра

Read more

Дали голот на сезоната во Серија А го постигна Сасуоло?

Read more

Се зголемуваат шансите Италија да игра на Мундијалот наместо Еквадор

Read more

Никој не плачел по Јуве како Дибала

Read more
 

Спорт

Леброн Џејмс: Лука Дончиќ ми е омилен играч

Читај повеќе

ЛЕ финале во Севиља: 5.000 полицајци за гужва „тешка“ 50 милиони евра

Читај повеќе
  • play_arrow

Дали голот на сезоната во Серија А го постигна Сасуоло?

Читај повеќе

Се зголемуваат шансите Италија да игра на Мундијалот наместо Еквадор

Читај повеќе
  • play_arrow

Никој не плачел по Јуве како Дибала

Читај повеќе

Ибра останува во Милан, но на директорска позиција?

Читај повеќе
  • play_arrow

Tестирано револуционерно офсајд правило, постигнати 10% повеќе голови

Читај повеќе

Меси купува 35% од акциите на клубот на Бекам и ќе игра за него од 2023 година

Читај повеќе

По 32 години Англија го доби вториот геј фудбалер - Џејк Даниелс од Блекпул

Читај повеќе