УЕФА, Премиер лига, Ла Лига и Серија А се обединија против Супер лигата

УЕФА, ФА со Премиер лигата, РФЕФ со Ла Лига и ФИГЦ со Серија А заеднички ја осудија новонајавената Супер лига.

Европската куќа на фудбалот во заедничко соопштение со фудбалските федерации на Англија, Шпанија и Италија, како и нивните лиги кои, патем, се водечки три на светот, настапија со осуда за најавената Супер лига и најавија бескомпромисна борба против ова фудбалско зло.

„Сите ние дознавме дека неколку англиски, шпански и италијански клубови планираат да создадат затворено натпреварување, таканаречена Супер лига“, почнува соопштението.

„Доколку тоа се случи, сакаме да повториме дека ние - УЕФА, ФА, РФЕФ, ФИГЦ, Премиер лига, Ла Лига, Серија А, но и ФИФА и сите нејзини членки - ќе останеме обединети во нашите напори да спречиме ваков циничен проект, проект кој е создаден врз интересот на неколку клубови во време кога на општеството му е потребна солидарност повеќе од било кога“.

„Ќе ги земеме предвид сите расположливи мерки, на сите нивоа, и правни и спортски со цел да спречиме ова да се случи. Фудбалот се базира врз отворени натпреварувања и спортска заслуга; не смее да биде на друг начин“.

„Како што претходно објави ФИФА и шесте конфедерации, клубовите учесници ќе бидат суспендирани од учество во сите натпреварувања на домашно, европско и светско ниво, а на нивните играчи ќе им биде забрането да ги претставуваат своите репрезентации“.

„Им се заблагодаруваме на оние клубови од дрите земји, особено на француските и на германските клубови, кои одбиле да се приклучат во ова. Ги повикуваме сите љубители на фудбалот, навивачи и политичари, да ни се придружат во борбата против ваков проект доколку се оствари. Овој постојан себичен интерес на неколкумина веќе предолго трае. Доста е“, завршува соопштението.

реклама

За да ја задоволи сопругата, Србин направи куќа која се врти

Read more

Нема начин да се спречи удар од голем астероид

Read more

Петар Грашо и Данијела Мартиновиќ раскинаа по 24 години врска

Read more

Работи што ги прави секој маж кој искрено ве сака

Read more

Фудбал

Меси во најновата реклама изведе спектакуларен трик

Read more

Јуве го жртвува Шченсни за Донарума?

Read more

Сепак ќе се игра: Јунајтед и Ливерпул на 13 мај

Read more

ПСЖ е убеден дека ќе го ангажира Меси

Read more
 

Спорт

Мејведер ја исфрли свршеницата за да може да тренира

Читај повеќе
  • play_arrow

Како дете продавал сладолед на улица, денес живее во ваков луксуз

Читај повеќе
  • play_arrow

Меси во најновата реклама изведе спектакуларен трик

Читај повеќе

Лилард: Кога е здрав, Дурент е најдобар играч во НБА

Читај повеќе

Жрепката ги смести ракометарите повторно со Данска

Читај повеќе

Pfizer обезбеди вакцини за олимпијците во Токио

Читај повеќе

Јуве го жртвува Шченсни за Донарума?

Читај повеќе

Сепак ќе се игра: Јунајтед и Ливерпул на 13 мај

Читај повеќе

ПСЖ е убеден дека ќе го ангажира Меси

Читај повеќе