УЕФА со забрана за лидерот во Турција за настап во ЛШ и ЛЕ

Лидерот во турското првенство, тимот на Трабзонспор, со соочува со суспензија за настап во европските натпреварувања во наредните две сезони, поради кршење на правилата за финансиски фер-плеј, објави УЕФА.

Од европската куќа на фудбалот соопштија дека клубот имал неправилности во своите последните пресметки што се бараат со претходниот договор од 5 јули минатата година и затоа е казнет. Според правилата за финансиски фер-плеј, се следат приходите и трошоците за трансфери и плати на играчи од клубовите кои се квалификуваат за Лига на шампиони и Лига Европа.

Поради оваа причина, УЕФА одлучи да го исклучи Трабзонспор од учество во клупско натпреварување на УЕФА во кое може да учествува во сезоните 2020/21 и 2021/22, во зависност во која од овие две сезони тимот ќе избори настап.

Трабзонспор би се квалификувал директно во групната фаза од Лигата на шампионите следната сезона и би освоил десетици милиони евра доколку тие станат шампиони во турската Суперлига. Доколку навистина „Бордо-сините“ станат шампиони сезонава, тогаш веќе од септември ќе ја одлежат казната од УЕФА и ќе можат во Европа да се вратат од сезоната 2021/22.

Турската Супер Лиг беше суспендиран во средината на март по 26. коло. Лидер на табелата е Трабзонспор со 53 бодови, пред Истанбул Башакшехир исто така со 53, потоа Галатасарај со 50 поени и Сиваспорт со 49. Сезоната ќе продолжи на 12 јуни.

Трабзонспор е уште еден клуб кој добива казна од УЕФА за кршење на правилата за финансиски фер-плеј, а санкциите беа изречени за прв пат во 2014 година.

реклама

Водич за гласање: Не може да гласа лице што не носи маска или одбива да ја извади за идентификација

Read more

Што се случува кога по втор пат ќе се заразиме со коронавирусот?

Read more

Spotify отсега достапен и во Република Северна Македонија

Read more

Кој е пасивен, а кој не може без секс: Хороскопските знаци во кревет

Read more

Фудбал

Реал со апел до фановите да нe ја слават титулата на плоштадот во Мадрид

Read more

Пеп: Сити заслужува да игра во Лигата на шампиони

Read more

Хет-трик на Пашалиќ, Аталанта броеше до 6 против Бреша

Read more

Мурињо: Скандалозна одлука за укинување на суспензијата на Сити

Read more

Спорт

Реал со апел до фановите да нe ја слават титулата на плоштадот во Мадрид

Читај повеќе

Пеп: Сити заслужува да игра во Лигата на шампиони

Читај повеќе

Биното пред отказ во Ферари

Читај повеќе
  • play_arrow

Хет-трик на Пашалиќ, Аталанта броеше до 6 против Бреша

Читај повеќе

Мурињо: Скандалозна одлука за укинување на суспензијата на Сити

Читај повеќе

Пирло седнува на клупата на вториот тим на Јуве

Читај повеќе

Пиоли го брани Ибра: Тој е победник, нормално е да реагира така

Читај повеќе

Со титула или без, Кике Сетјен останува во Барса

Читај повеќе

На Столе не му беше денот, прими гол од 35 метри

Читај повеќе