УФЦ и Хабиб: Навистина е крај

Претседателот на УФЦ, Дејна Вајт, објави дека Хабиб Нурмагомедов официјално ја завршил својата ММА кариера, а потоа на социјалните мрежи се појави и Дагестанецот и ги потврди неговите зборови.

Хабиб се повлече од ММА натпреварувањата откако го победи Џастин Гејџи во октомври минатата година, затоа што ѝ вети на мајка си дека нема да се бори повеќе откако почина татко му Абдулманап, кој му беше и тренер, и менаџер.

Вајт оттогаш тврди дека станува збор за избрзана одлука и рече дека ќе разговара со Хабиб за можно враќање. Тоа го стори во неколку наврати, но легендарниот борач не се предомисли и на последниот состанок во Лас Вегас, тој само ја потврди одлуката.

„Официјално ја заврши кариерата. Беше неверојатно да те гледам. Ти благодарам за сè и уживај во она што е пред тебе, пријателе", напиша Вајт на Instagram.

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

A post shared by Dana White (@danawhite)

По него се огласи и Хабиб.

„Дејна Вајт, фала ти, брате, и тебе, и на целиот УФЦ што ми дадовте шанса. Променивте многу животи поради овој спорт. Дејна, никогаш нема да го заборавам твојот однос кон мене, татко ми не го заборави тоа, и моите синови ќе се сеќаваат на тебе. Денес разговаравме како вистински мажи. Им благодарам на мојот комплетен тим, спаринг партнерите и навивачите. Се надевам дека ќе ја прифатите мојата одлука и ќе ја разберете“, рече Хабиб.

Хабиб е можеби најдоминантниот УФЦ борец на сите времиња со професионален рекорд 29-0 во својата ММА кариера и УФЦ рекорд 13-0.

реклама

Експертите предупредуваат: Летниот одмор на Медитеранот може да стане опасен по здравјето

Read more

Доаѓа невреме: Пороен дожд и грмежи, силен ветер и град попладнево ќе ја зафатат Македонија

Read more

5 симптоми кои укажуваат на проблеми со црниот дроб

Read more

Историски резил во францускиот парламент

Read more

Останати спортови

Погачар трет пат во кариерата победи на Тур де Франс

Read more

Тајсон: Зависник сум, повеќе би сакал да живеам краток живот во слава, отколку долг живот во „мрак“

Read more

Невидена снимка: Што му рекол Хабиб на Конор додека го давеше во познатата борба?

Read more

Брутално: Англичанец нокаутираше Хрват за 28 секунди

Read more
 

Спорт

ФФМ: Само на капитените на тимовите ќе им биде дозволено да комуницицираат со судиите

Читај повеќе
  • play_arrow

Песната на Енцо против Французите стана хит за навивачите на Ривер Плејт

Читај повеќе

Како Барса планира да заштеди 26 милиони евра на Левандовски?

Читај повеќе
  • play_arrow

Погачар трет пат во кариерата победи на Тур де Франс

Читај повеќе

Крос за ситуацијата од последниот меч во кариерата: Се воздржував до денес

Читај повеќе
  • play_arrow

Еврогол на Бабунски на дебито за Данди Јунајтед

Читај повеќе

Capology ги објави платите на сите играчи во Премиер лигата

Читај повеќе
  • play_arrow

Вучиќ за американскиот Дрим Тим: Тешко е да се игра против тие ѕверови

Читај повеќе

Потпретседателката на Аргентина го брани Енцо: Нема колонијалисти да ни кажуваат што да пееме

Читај повеќе